AKTUALNOŚCI

CZY 500 PLUS POMAGA WYJŚĆ Z DŁUGÓW?

19 WRZEŚNIA 2017

Pieniądze z programu Rodzina 500 Plus pomogły co trzeciej polskiej rodzinie wyjść z zadłużeń lub przynajmniej znacząco je zmniejszyć. 500 Plus ma również duży wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Wyjaśniamy, jak świadczenie 500 Plus wpływa na kondycję finansową polskich rodzin.

500 Plus pomaga wyjść z długów

Jak 500 Plus wpływa na finanse polskich rodzin?

Badanie BIG InfoMonitor i BIK na temat programu 500 Plus ujawniło wiele ciekawych informacji na temat zmian w kondycji finansowej polskich rodzin, które otrzymują comiesięczne wsparcie z programu rządowego.

Okazuje się, że 500 Plus pomogło wielu polskim rodzinom wyplątać się z długów. Co więcej, dużej ilości rodzin pomogło również znacząco poprawić zdolność kredytową, dzięki czemu otrzymały pożyczki lub kredyty, na które wcześniej nie miały szans. Przyjrzyjmy się szczegółom badania.

500 Plus pomaga wyjść z długów

Dzięki pieniądzom z programu 500 Plus wiele polskich rodzin pozbyło się przynajmniej części zadłużeń. 12% badanych zadeklarowało, że dzięki rządowemu wsparciu całkowicie pozbyło się długów – spłaciło wszystkie przeterminowane bądź nieuregulowane płatności. Z kolei aż 17% badanych twierdzi, że pieniądze z 500 Plus pozwoliły im na zmniejszenie przeterminowanych i nieuregulowanych wcześniej płatności.

Dzięki programowi 500 Plus zmniejszył się odsetek niesolidnych dłużników zalegających na kwoty poniżej 2 tysięcy złotych.

500 Plus wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej

5% respondentów zadeklarowało, że pieniądze z 500 Plus sprawiły, że zwiększyła się ich zdolność kredytowa. Tym samym umożliwiło im to zaciągnięcie nieosiągalnej dla nich wcześniej pożyczki lub kredytu. Ankietowanym, którzy nie posiadali wcześniej zdolności kredytowej, udzielone zostały kredyty lub pożyczki.

Dzięki 500 Plus pożyczamy mniej

Pieniądze z 500 Plus pomogły polskim rodzinom również w inny sposób. Duża część badanych zadeklarowała, że dzięki zasiłkowi nie musiała brać kredytu lub pożyczki.

Aż 29% ankietowanych zadeklarowało, że uniknęło pożyczania pieniędzy w banku, natomiast 27% ankietowanych twierdzi, że uniknęło pożyczania pieniędzy w firmach pożyczkowych.

Czy pieniądze z 500 Plus wydajemy na potrzeby dzieci?

W swoim badaniu BIG InfoMonitor i BIK zainteresowały się również tym, na co wydawane są przez nas pieniądze z 500 Plus. Na szczęście w większości przypadków są one przeznaczane na potrzeby dzieci.

Na pytanie, na co przede wszystkim poświęcają pieniądze z 500 Plus, aż 72% ankietowanych odpowiedziało, że wydawane są one wyłącznie na potrzeby dziecka. Z kolei 26% badanych twierdzi, że pieniądze ze świadczenia przeznacza na potrzeby całej rodziny.

Pomoc od państwa wydawana jest przede wszystkim na odzież (58% badanych) oraz edukację (również 58% badanych). Na kolejnych miejscach znajdują się: żywność (44%), wakacje (38%), oszczędzanie (35%) oraz zabawki (35%).


Podsumowanie: 500 Plus pomaga polskim rodzinom wyjść z finansowych tarapatów

Jak wynika z badania BIG InfoMonitor i BIK, 500 Plus pomogło wielu polskim rodzinom wyjść z długów. Części z nich umożliwiło zaciągnięcie wyczekiwanej pożyczki lub kredytu. Tym, którzy wcześniej byli w trudnej sytuacji finansowej, pozwoliło nie zaciągać dodatkowych zobowiązań finansowych. Na szczęście większość pieniędzy z 500 Plus wydawana jest mimo wszystko na potrzeby dzieci.


Ważne:

Pamiętaj: jeżeli chcesz otrzymywać świadczenie 500 Plus, co roku musisz ponownie składać wniosek o przyznanie pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Program Rodzina 500 Plus: nowe wnioski od 1 sierpnia".

Wciąż możesz również skorzystać z promocji w Nest Banku: jeśli wpływy z 500 Plus będą trafiały na Twoje konto w Nest Banku, otrzymasz dodatkowe 200 zł premii i dostęp do atrakcyjnych rodzinnych produktów oszczędnościowych. Szczegóły znajdziesz w artykule: "200 zł premii za wpływy z 500 Plus na konto w Nest Banku".

Zastanawiasz się, czy 500 Plus należy odliczyć od podatku? Wyjaśniamy tę kwestię w artykule "500 Plus a zeznanie podatkowe".


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
4800 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
11200 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
6400 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.