DORADCA KLIENTA

BUDŻET ŚWIĄTECZNY - JAK GO ZAPLANOWAĆ?

1 GRUDNIA 2016

Święta to obok okresu wakacyjnego najcięższy czas dla naszych domowych finansów. Zapanowanie nad wszystkimi niezbędnymi wydatkami nie jest łatwe. Dlatego też warto już na początku miesiąca dokładnie zaplanować swój grudniowy budżet.

ozdoby swiateczne

Krok 1: zaplanuj budżet

Pamiętaj, że poza budżetem na święta, w danym miesiącu nie ominą Cię standardowe wydatki: czynsz, rachunki, raty do spłacenia, utrzymanie samochodu, jedzenie. Wypisz wszystkie priorytetowe, comiesięczne opłaty i odejmij je od dochodu, który masz do rozdysponowania w grudniu. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest daleka od ideału, w tym miesięcu postaraj się zaoszczędzić nieco na codziennych wydatkach i ograniczyć wydatki na przyjemności. Kwota, która pozostanie po odjęciu priorytetowych opłat to Twój świąteczny budżet. Masz jakieś oszczędności specjalnie na tę okazję? Świetnie! Dolicz je do puli.

budzet grudniowy

Wciąż nie czujesz się pewnie w kwestii planowania budżetu? Przeczytaj nasz artykuł "Jak rozsądnie gospodarować budżetem domowym?" – znajdziesz tam niezbędne wskazówki.

Krok 2: rozplanuj kalendarz świątecznych wydarzeń

Podsumuj, gdzie i w jaki sposób będziesz spędzać każdy ze świątecznych dni. Jeśli wyprawiasz Wigilię dla rodziny, musisz zwrócić uwagę na spore wydatki na zakupy, które Cię czekają. Pierwszy dzień świąt spędzasz u rodziny? Ominą Cię wydatki na przygotowanie wystawnego obiadu, jednak być może dojdą te na transport? Przeanalizuj to dokładnie.

Jeżeli planujesz coś szczególnego na Mikołajki, uwzględnij to w rozpisce. Pamiętaj również o Sylwestrze – szykujesz imprezę i będzie Ci potrzebna specjalna pula na sylwestrowe menu? A może wybierasz się na bal i zamierzasz skorzystać z usług fryzjera bądź kosmetyczki? Uwzględnij to w planowanych wydatkach!

plany na swieta

Krok 3: pomyśl, na co potrzebujesz pieniędzy?

Większość kategorii od razu nasuwa się na myśl. Największe koszta generują następujące świąteczne wydatki:

Prezenty – wydatki na prezenty potrafią pochłonąć dużą część naszego budżetu, szczególnie, jeśli mamy do obdarowania spora liczbę osób wśród których są dzieci.

Jedzenie – jeśli mamy do przygotowania kolację wigilijną, uroczyste śniadania i obiady, na ten cel należy przeznaczyć sporą kwotę.

Dekoracje – bombki, światełka i jeszcze sama choinka. Pięknie udekorowany dom na święta to podstawa.

Ubrania, pielęgnacja – na Wigilii czy świątecznym obiedzie chcemy wyglądać elegancko i szykownie. Często wiąże się to z koniecznością kupna nowej sukienki w przypadku pań, czy koszuli w przypadku panów. Wiele pań będzie również chciało wybrać się przed uroczystością do fryzjera czy kosmetyczki.

Pozostałe - np. na bilet autobusowy, taksówkę.

Krok 4: oszacuj wysokość wydatków na prezenty

Przygotuj listę osób, którym chcesz podarować prezenty, a następnie zastanów się, co chcesz im kupić. Oszacuj, jaki mniej więcej będzie koszt każdego z podarunków. Postaraj się zachować rozsądek – nie kupuj prezentów, które przekraczają Twoje możliwości finansowe. Planując tego typu wydatki, nie uwzględniaj możliwych promocji. Jeśli na nie trafisz, to wspaniale. Zawsze warto jednak zakładać, że coś będzie kosztowało więcej.

Jeśli boisz się, że nie będzie Cię stać na prezenty, spróbuj wykonać je własnoręcznie. Jako inspirację wykorzystaj pozytywne wspomnienia, które łączą Cię z obdarowywaną osobą. Własnoręcznie możesz wykonać również kartki świąteczne – skorzystaj z darmowych programów graficznych i zaprojektuj coś unikatowego!

lista prezentow

Krok 5: oszacuj wysokość wydatków na zakupy

Wiesz już, jak wygląda Twój świąteczny rozkład. Teraz zwróć uwagę na te dni, które będą od Ciebie wymagały przygotowanie kolacji czy uroczystego obiadu. Zastanów się dobrze, jakich produktów potrzebujesz. Większość wigilijnych dań przygotowujemy tylko raz w roku. Zajrzyj więc do przepisu, aby żaden ze składników Ci nie umknął. Spróbuj oszacować cenę każdego z produktów. Opracuj listę zakupów, której będziesz się trzymać.

lista zakupow

Krok 6: oszacuj wysokość pozostałych wydatków

Przemyśl dobrze, jakie dekoracje będą Ci potrzebne w tym roku. Jeśli kupujesz żywą choinkę, nie zapomnij uwzględnić jej w tej kategorii.

Zastanów się, czy masz odpowiednie ubranie na świąteczne uroczystości, aby na ostatnią chwilę nie okazało się, że czegoś ci brakuje, jest to za duże lub za małe.

Jeśli planujesz przedświąteczną wizytę u fryzjera, również ją tutaj uwzględnij.

lista wydatkow

Krok 7: podsumuj wydatki

Podlicz, jaką dokładnie kwotę pochłoną Twoje wydatki. Porównaj tę liczbę z bieżącymi, wolnymi środkami, którymi dysponujesz. Jeśli je przekraczają – musisz jeszcze raz przeanalizować rozpisane wcześniej świąteczne wydatki. Tym razem podejdź do tego bardziej krytycznie. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować, a na co wydać nieco mniej pieniędzy.

Krok 8: ogranicz część wydatków

Nawet jeśli wydatki nie przekroczą granic założonej wcześniej puli, warto pomyśleć, czy na czymś moglibyśmy oszczędzić.

Jak ograniczyć wydatki na prezenty?

Postaraj się wyznaczyć określoną kwotę, której nie będzie mógł przekroczyć żaden z prezentów. Spróbuj wykonać coś samodzielnie – taki podarunek od serca z pewnością ucieszy bliskich.

Jak ograniczyć wydatki na jedzenie i zakupy?

Nie przesadzaj z ilością serwowanych dań – szkoda, aby później większość z nich wylądowała w koszu. Nie próbuj robić wrażenia na najbliższych – przygotuj to, co wychodzi ci dobrze, z prostych, a nie ekskluzywnych produktów.

Jeśli przygotowujesz Wigilię samodzielnie i przyjmujesz gości, zaproponuj im, aby każdy z nich przygotował na kolację swoją ulubioną wigilijną potrawę. Podzielicie się obowiązkami, a tym samym i wydatkami.

Jak ograniczyć wydatki na dekoracje?

Sprawdź stan ozdób z zeszłego roku. Większość z nich na pewno doskonale nadaje się do użytku, wystarczy je tylko odkurzyć. Spróbuj stworzyć coś nowego z tego, co już masz. Sprawdź, czy światełka choinkowe działają, a jeśli nie – poczekaj na promocję. Kupujesz żywą choinkę? Tuż przed świętami kupisz ją dużo taniej - ten zakup zostaw sobie na koniec.

Jak ograniczyć wydatki na ubrania i pielęgnację?

Zastanów się, czy na pewno w naszych szafach nie znajduje się nic, co można założyć w ten szczególny wieczór. Wizytę u kosmetyczki mogą zastąpić różnego rodzaju zabiegi domowe, bazujące na produktach z drogerii bądź produktach naturalnych – z pewnością wyjdzie taniej. Warto również spróbować samodzielnie ułożyć fryzurę – w internecie znajduje się mnóstwo pomocnych materiałów i filmów. Nie warto jednak rezygnować z wizyty u fryzjera, jeśli musimy podciąć włosy – lepiej nie robić tego samodzielnie.

Zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu "6 sposobów na oszczędne święta", znajdziesz tam dodatkową inspirację!

Krok 9: podsumuj budżet

Analizuj i weryfikuj wydatki tak długo, aż będą mniejsze niż pula pieniędzy przeznaczona na święta. Gdy uda Ci się do tego doprowadzić – Twój budżet świąteczny będzie gotowy! Teraz już trzeba go tylko ściśle przestrzegać.

Do planowania budżetu grudniowego należy podejść ze spokojem i zdrowym rozsądkiem. Tylko tak uda nam się zmieścić w założonej wcześniej puli pieniędzy przeznaczonej na święta i oszczędzić sobie przy tym stresu.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
3993 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
9317 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
5324 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.