DORADCA KLIENTA

JAK JEŹDZIĆ EKONOMICZNIE I ZMNIEJSZYĆ ZUŻYCIE PALIWA?

22 WRZEŚNIA 2017

Ekonomiczna jazda samochodem ma wiele plusów. Przede wszystkim opłaca się jednak z powodów finansowych. Eco driving sprawia, że zużywamy mniej paliwa, a dzięki temu rzadziej odwiedzamy stacje benzynowe. Wyjaśniamy, jak jeździć ekonomicznie i ile możemy na tym realnie zaoszczędzić.

Jak jeździć ekonomicznie?

Dlaczego warto jeździć ekonomicznie?

Ekonomiczna jazda samochodem naprawdę się opłaca. Możemy dzięki temu zaoszczędzić na zużyciu paliwa. Osoby, które jeżdżą "książkowo", są w stanie zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25-30%. Średni wynik to z kolei 8%. Co to oznacza w praktyce? Znaczy to, że stosując się do zasad ekonomicznej jazdy zyskujemy prawie miesiąc jazdy za darmo.

Eco driving przekłada się również na większe bezpieczeństwo. Ponadto, dzięki ekonomicznej jeździe wolniej zużywają się poszczególne części samochodu. Dotyczy to przede wszystkim: sprzęgła, hamulców, skrzyni biegów i elementów zawieszenia.

Jak widać, eco driving pozwala sporo zaoszczędzić. Sprawdźmy więc, do jakich zasad się stosować, aby jeździć ekonomicznie.

Zasada 1: zminimalizuj wagę samochodu

Ciężar samochodu ma znaczący wpływ na zużycie paliwa. Mówiąc o ciężarze samochodu, mamy w tym przypadku na myśli ciężar bagażu. Jeśli więc w twoim aucie znajduje się dużo niepotrzebnych rzeczy, będzie ono paliło więcej. Staraj się regularnie opróżniać auto z rzeczy, których nie używasz bądź nie potrzebujesz. W ten sposób możesz odciążyć auto nawet o kilkadziesiąt kilogramów, a tym samym zmniejszyć zużycie paliwa.

Jeśli wybierasz się na kilkudniową wycieczkę, warto kilka razy przemyśleć, czy wszystko to, czym zapełniony został bagażnik, na pewno będzie ci potrzebne. Jeśli czegoś się pozbędziesz, obniżysz swój rachunek za paliwo.

Zasada 2: zmniejsz opory powietrza

Wszystkie wystające elementy samochodu zwiększają opór powietrza, co przekłada się automatycznie na wyższe spalanie. Do takich elementów należą bagażniki dachowe, uchwyty na rowery czy spojlery. Staraj się ich unikać, a dzięki temy zmniejszysz zużycie paliwa. Zdemontowanie spojlerów jest trudne, ale wykonalne.

Elementy takie jak bagażnik dachowy staraj się montować tylko wtedy, kiedy będą ci naprawdę potrzebne.

Zasada 3: ruszaj od razu

Każda sekunda bezruchu generuje niepotrzebne zużycie paliwa. Odpalaj silnik dopiero wtedy, gdy zamierzasz odjechać.

Nie ma potrzeby wcześniejszego rozgrzewania silnika, zanim odjedziemy z miejsca. Temperatura wzrośnie szybciej w trakcie jazdy, niż w trakcie postoju.

Zasada 4: jak najszybciej zmieniaj bieg na dwójkę

Pierwszy bieg warto zmienić na drugi jak najszybciej. Nadużywanie jedynki zwiększa bowiem zużycie paliwa.

Zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i w dieslach, pierwszy bieg powinien służyć tylko do ruszania z miejsca. Dwójkę powinno się wrzucić już po przejechaniu 10 metrów.

Kiedy jednak oszczędnie zmieniać biegi, aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie paliwa? Zawsze zmieniaj bieg na wyższy nim silnik osiągnie maksymalny moment. Pozwoli ci to utrzymać obroty na poziomie niskiego zużycia paliwa. Trójkę możesz wrzucić już przy 30-50 km/h.

Zasada 5: hamuj silnikiem

Hamowanie silnikiem pozwala zupełnie odciąć dopływ paliwa. Jeśli dojeżdżasz do skrzyżowania na luzie, auto i tak zużywa paliwo. Gdy hamujesz silnikiem, nie zużywa go w ogóle, bowiem dopływ paliwa jest wtedy automatycznie odcinany.

Przy hamowaniu silnikiem należy jednak zachować niezbędną ostrożność. Należy bowiem pamiętać, że nie sygnalizujesz wtedy hamowania za pomocą świateł. Jest to dobre rozwiązanie, np. podczas powolnego dojeżdżania do świateł, gdy tuż za tobą nie znajduje się żadne auto.

Zasada 6: utrzymuj prędkość

Maksymalna prędkość ekonomiczna wynosi 90 km/h. Jeżeli jedziesz autostradą, jest ona oczywiście za niska i stwarza niebezpieczeństwo. Na autostradzie staraj się więc po prostu utrzymywać stałą prędkość: jak najmniej przyspieszać i jak najrzadziej zwalniać. Pozwoli ci to zmniejszyć zucycie paliwa i zaoszczędzić.

Najbardziej oszczędna jest jazda ze stałą prędkością na niskich obrotach.

Zasada 7: przyspieszaj zdecydowanie

Jeśli decydujesz się na manewr wyprzedzania, pamiętaj o redukcji. Przyspieszenie powinno być zdecydowane i możliwie najkrótsze.

W czasie rozpędzania auta należy zdecydowanie wciskać pedał gazu, mniej więcej na ¾ głębokości. Dzięki temu zwiększone zapotrzebowanie na paliwo występuje możliwie najkrócej.

Zasada 8: przewiduj, zachowuj odstępy i wypatruj świateł

Ekonomiczna jazda samochodem wymaga przewidywania. Spróbuj już z daleka wypatrywać świateł. Zamiast dojeżdżać do skrzyżowania z dużą prędkością, a potem gwałtownie hamować, staraj się podjeżdżać powoli, łagodnie hamując silnikiem.

Pamiętaj również, aby zachowywać większy odstęp od auta, które jedzie przed tobą. Pozwoli ci to częściej hamować silnikiem i oszczędzać paliwo.


Podsumowanie: ekonomiczna jazda samochodem się opłaca

Ekonomiczna jazda samochodem się opłaca: oszczędzamy na spalaniu paliwa, a części w naszym samochodzie zużywają się wolniej. Wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach eco drivingu: odpowiednio zmieniać biegi, hamować silnikiem, jeździć płynnie, obserwować i przewidywać. Dzięki temu możemy liczyć na niższe spalanie i rzadsze wizyty na stacji benzynowej.


Jeśli znasz inne skuteczne sposoby na ekonomiczną jazdę i oszczędzanie paliwa, daj nam znać w komentarzu!


Wszystkim kierowcom polecamy również nasz ranking ubezpieczeń OC i AC. Znajdziesz tam najkorzystniejsze i najszersze pakiety OC i AC na rynku. Ranking aktualizowany jest raz w miesiącu.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5625 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13125 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7500 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.