DORADCA KLIENTA

JAKĄ KWOTĘ MOŻE ZAJĄĆ KOMORNIK Z ZASIŁKU CHOROBOWEGO?

30 WRZEŚNIA 2019

Zajęcia komornicze to temat, który okazuje się być bardzo złożony. Istnieją przepisy regulujące działania komorników i zabezpieczające osoby zadłużone przed zajęciem wszystkich środków. Tym razem postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy komornik może zająć zasiłek choroby? Dowiedz się, jakie kwoty z zasiłku chorobowego mogą zostać potrącone i kiedy możesz uniknąć działań ze strony komornika. Może okazać się, że unikniesz zajęcia komorniczego.

jaka kwote komornik moze ptracic

Co to jest zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy to świadczenie, które przysługuje osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowych, zatem otrzyma je w razie potrzeby każdy zatrudniony, wpłacający składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zazwyczaj zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi nie dłużej niż 182 dni. Występują jednak sytuacja nadzwyczajne i należy do nich przede wszystkim okres ciąży, gdzie kobiety są objęte innymi przepisami.

Do pobierania zasiłku chorobowego uprawnieni są:

  • - pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę,
  • - członkowie rolniczej produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • - osoby odbywające służbę zastępczą,
  • - osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

 

Czy zasiłek chorobowy podlega egzekucji komorniczej?

Zasiłek chorobowy w przypadku postępowania komorniczego nie jest traktowany jako wynagrodzenie za wykonywaną pracę, dlatego nie jest on objęty przepisami zawartymi w Kodeksie Postępowania Cywilnego.

W 2018 roku zostały wprowadzone  zmiany dotyczące potrąceń komorniczych z zasiłku chorobowego. Komornik może zająć część zasiłku chorobowego. W przypadku egzekucji alimentacyjnej może dojść do zajęcia 60% świadczenia. Zajęcie  komornicze niealimenatycyjne pozwala na potrącenia 25% zasiłku.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Również w tym przypadku istnieją kwoty wolne od zajęć komorniczych.  Od marca 2019 kwoty z zasiłku chorobowego wolne od egzekucji komorniczej uległy zmianom. W przypadku zadłużenia alimentacyjnego wynosi obecnie 514,30 złotych, a w przypadku innych długów jest to 848,60 złotych.

Podane kwoty to minimalne sumy, które muszą otrzymać osoby pobierające zasiłek chorobowy. Świadczenia, które są wypłacane osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli pracownikom pobierającym: zasiłek macierzyński, opiekuńczy, chorobowy czy świadczenie rehabilitacyjne podlegają takim samym zasadom egzekucji komorniczej jak emerytury lub renty.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5727 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13363 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7636 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.