DORADCA KLIENTA

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE? CZĘŚĆ 4.

26 LISTOPADA 2015

W poprzedniej części naszego cyklu o oszczędzaniu mówiliśmy o tym jak oszczędzać pieniądze poprzez odpowiednie zarządzanie domowym budżetem oraz użytkowanie energii. Sprawdziliśmy też jak oszczędnie korzystać z wody. Poruszany był również temat oszczędzania na zakupach. W tej części przytoczymy kilka pomysłów, jak oszczędzać podczas bardzo prozaicznej czynności, którą wielu z nas wykonuje na co dzień - podczas jazdy samochodem. Zapraszamy do lektury.

Jak oszczędzać pieniądze podczas jazdy samochodem?

Jak oszczędnie jeździć samochodem?

Podczas odpalania silnika nie naciskaj gazu. Dawniej tak nas uczono - było to konieczne w starych modelach samochodów – dziś to przyzwyczajenie jest bezzasadne.

Na pierwszym biegu tylko ruszaj. Od razu potem wrzuć drugi bieg. Jazda na pierwszym biegu zużywa więcej paliwa.

Zwracaj większą uwagę na obrotomierz i zmieniaj biegi dopiero przy 2.000 / 2.500 obrotów. Jeżeli nie masz obrotomierza, to słuchaj silnika i nie dopuszczaj do jego „wycia” – każdy się tego uczy na pierwszych lekcjach jazdy, ale wiele osób o tym zapomina i całą swoją drogę przemierza na 3. biegu, niezależnie od tego, czy to ostry zakręt, przy którym powinniśmy zredukować do 2. biegu, czy też droga ekspresowa, gdzie prym wieść powinien 5. albo 6. bieg.

Hamuj silnikiem. Kiedy już z odległości kilkudziesięciu metrów widzisz czerwone światło, to jaki jest sens naciskania pedału gazu tylko po to, by za chwilę gwałtownie hamować przed światłami? Zdecydowanie ekonomiczniejszym sposobem jest redukowanie biegów. Zrzucamy powoli, delikatnie hamując: z 4 biegu na 3, i z 3 na 2 – nim dotoczymy się do świateł, jest ogromne prawdopodobieństwo tego, że w tym czasie włączy się światło zielone, dzięki czemu bez zatrzymywania od razu ruszymy dalej. Naprawdę warto przewidywać ruch na drodze.

Odciąż swój samochód. Niepotrzebne przedmioty w bagażniku: buty, książki, butelka z wodą, plecak ze sprzętem do wspinaczki, składany grill, łyżwy – brzmi znajomo? Te i na pewno wiele, wiele innych rzeczy, każdy z nas trzyma w bagażniku zupełnie niepotrzebnie, a dodatkowy ciężar wpływa na większe zużycie paliwa.

Oszczędzaj akumulator:

• Kiedy stoisz wieczorem w samochodzie i czekasz np. na pasażera, który dopiero wychodzi z domu – zamiast świateł mijania, włącz postojowe.
• Stoisz na światłach, jesteś w trzecim samochodzie, w kolejce do skrętu w lewo. Po co włączasz kierunkowskaz? W nocy strasznie działasz na nerwy takim mruganiem osobom, które stoją za Tobą, a w dodatku tracisz cenną energię. Możesz przecież włączyć kierunkowskaz dopiero przy ruszaniu - w momencie, gdy włączy się zielone światło.
• Najpierw odpalaj silnik, potem włącz świata czy ogrzewanie i odwrotnie - po skończeniu jazdy: najpierw wyłącz światła, a potem gaś silnik.

Może się wydawać, że powyższe porady nic nie znaczą i w żaden sposób nie przełoży się to na jakiekolwiek oszczędności. W takiej sytuacji sprawdzą się testy – sprawdź ile Twój samochód pali podczas Twojej standardowej jazdy i jak to wygląda w momencie, gdy zaczniesz zwracać większą uwagę na wyżej wymienione elementy? Przekonasz się, że wyniki testu Cię zaskoczą.

Dowiedz się również jak zaoszczędzić na rozrywce i wydawać mniej na edukację.

Sposoby na oszczędzanie to istna kopalnia pomysłów - jeżeli podczas czytania powyższego tekstu wpadł Wam do głowy jeszcze jakiś pomysł - namawiam do podzielenia się nim w komentarzu.

Tekst: Aneta SzubaKoniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.