KONTA

KTO MA WGLĄD W KONTO BANKOWE?

6 KWIETNIA 2016

Mogłoby się wydawać, że wgląd w nasze prywatne konto bankowe mamy tylko my. W końcu tyle mówi się o bezpieczeństwie i zabezpieczeniach konta. Owszem, żadne indywidualne osoby postronne nie mają prawa i dostępu do naszego konta bankowego, są jednak instytucje, którym wolno nas kontrolować. Kto jeszcze poza nami ma wgląd w konto bankowe?

konto bankowe

Bank

Bank, jako instytucja finansowa, która stworzyła nasze konto, ma prawo je kontrolować. Często jest to bardzo pomocne, bo dzięki wglądowi w nasze transakcje, sposób oszczędzania, kwoty przychodu i rozchodu, bank jest w stanie przesłać nam zestawienie naszych operacji, dzięki czemu mamy ogólny obraz naszego finansowego funkcjonowania. W ten sposób również bank może zaproponować nam ofertę innego produktu, np. lokaty lub kredytu, dostosowanej do naszych możliwości. To jednak nie wszystko. W przypadku podejrzanych przelewów, mogących wskazywać na działania przestępcze, bank ma obowiązek zgłosić to odpowiednim instytucjom.

Urząd Skarbowy

Fiskus nie kontroluje kont bankowych osobiście, jednak o wszystkim, co istotne, informują go banki. Istnieje zapis w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, mówiący o tym, że jeśli kwota przelewu wynosi równe lub ponad 15 000 euro, to bank musi zgłosić taką transakcję do Urzędu Skarbowego, nawet jeśli odbyła się ona w kilku przelewach o mniejszych kwotach, lecz do tego samego odbiorcy.

Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z podejrzeniami o przestępstwo finansowe, warto w takim przypadku posiadać dokumenty wskazujące na ich legalne źródło. W przypadku większych kwot pieniężnych otrzymanych od rodziny, bank nie zwróci uwagi jeśli nie będą one większe niż 9637 zł na 5 lat. Ponadto musimy pamiętać, że w przypadku darowizn konieczne jest ich zgłoszenie (mamy na to pół roku) i odprowadzenie podatku od darowizny. Jeśli natomiast przelew na powyżej 500 złotych będzie pożyczką od osoby prywatnej, musimy taką pożyczkę udokumentować w formie pisemnej umowy z określeniem jej warunków i warunków spłaty. Dla Urzędu Skarbowego każdy przelew, szczególnie na wysokie kwoty, musi mieć uzasadnienie i legalne potwierdzone źródło. W przeciwnym wypadku wystąpi konieczność przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie, czy nie wystąpiło przestępstwo finansowe lub chęć uniknięcia obowiązku podatkowego.

Komornik

Komornik nie ma bezpośredniego wglądu w Twoje prywatne konto bankowe. Może jednak zwrócić się do banku z koniecznością zablokowania Twojego konta w taki sposób, że nie będziesz mógł wypłacić pieniędzy a każde kolejne dochody będą trafiały na konto wierzyciela. Więcej o tym, jak wygląda blokowanie konta przez komornika dowiesz się z artykułu: “Czy komornik może zająć konto bankowe?”

Inne osoby

Żadna inna osoba nie ma prawa wglądu w nasze konto bankowe. Naszym obowiązkiem jest pilnowanie hasła i PIN-u do konta bankowego tak, aby nie dostały się w niepowołane ręce. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że ktoś włamał się na nasze konto bankowe, musimy niezwłocznie zgłosić to do banku, najlepiej przez specjalna infolinię lub osobiście w najbliższej placówce. Powinniśmy zachować pewną dozę ostrożności do stron, aplikacji, maili, które proszą nas o podanie danych do konta lub w inny sposób mogą wyglądać na niebezpieczne, zagrażające i pochodzące od hakerów. Nie powinniśmy podawać dostępu do konta nawet osobom bliskim. Jeśli sytuacja tego wymaga możemy zaryzykować, najlepiej oficjalnie upoważniając ich do tego na okres, w którym to konieczne.

konto bankowe 2

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przelać pieniądze znajomemu z dowcipnym tytułem “Za upojną noc”, “Za dragi”, “Uspokojenie żony. Na zawsze.”, “Haracz”, “Za zaliczenie egzaminu” bądź innym pomysłowym, z którego mogliście się pośmiać? Pamiętaj, że nie tylko Wy dwoje widzicie ten tytuł, czasem lepiej jest po prostu zostawić “Tytuł przelewu”. Jak się okazuje, jest to jeden z najbardziej popularnych tytułów, ze względu na jego uniwersalność. Pamiętajcie również, że w przypadku wysokich kwot należy posiadać odpowiednie dokumenty (np. dokument kupna-sprzedaży domu) a w razie gdy jest to konieczne, należy zapłacić stosowny podatek (np. podatek od spadku, darowizny).

Zapoznaj się również z naszą porównywarką kont osobistych.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

Porównaj najlepsze lokaty
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
3189 zadowolonych Klientów
Zacznij zarabiać na koncie bankowym
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
7441 zadowolonych Klientów
Wybierz najtańszy kredyt
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
4252 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.