KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT NA SAMOCHÓD - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY

27 LUTEGO 2018

Zakup nowego samochodu to decyzja, którą często odwlekamy latami. Wszystko dlatego, że jest to nie lada wydatek. Jeśli jednak wymaga tego od nas sytuacja życiowa lub nasz stary samochód zwyczajnie przestaje być bezpieczny lub opłacalny w utrzymaniu – czas zdecydować się na kupno nowszego pojazdu. Jak poradzić sobie z brakiem środków na zakup auta? Na jaki rodzaj finansowania najlepiej się zdecydować?

kredyt na samochod - jak wybrac najlepszy

Samochód nowy czy używany?

Stary samochód zaczyna coraz częściej ulegać awariom, a zima odciska na nim piętno w postaci rdzy. Powiększenie rodziny wiąże się z potrzebą posiadania większego pojazdu. Jest wiele powodów, dla których decydujemy się na wymianę auta. Niestety decyzję tę często wstrzymują czynniki finansowe. Kupno samochodu prosto z salonu to duży wydatek, sporo zapłacimy również za ubezpieczenie OC.

Dlatego wielu z nas decyduje się na skorzystanie z rynku wtórnego i zakup samochodu używanego. Generuje to spore oszczędności, jednak wymaga od nas nieco więcej zachodu: w przypadku kupna używanego auta należy dobrze sprawdzić źródło oraz sam samochód. W takiej sytuacji konieczny jest dokładny przegląd auta, na które chcemy się zdecydować. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

Kredyt na samochód – na czym to polega?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że pożyczonych w ten sposób pieniędzy nie możemy wydać na dowolny cel. Przeznaczenie kredytu jest ściśle określone w umowie kredytowej i dotyczy zakupu konkretnego dobra, czyli w tym przypadku samochodu.

Samochód, na który zaciągamy taki kredyt, występuje w umowie jako zabezpieczenie. Dzięki temu możemy liczyć na stosunkowo niską ratę. W przypadku takiego zobowiązania finansowego koniecznością jest jednak wykupienie ubezpieczenia AC.

Kredytodawca często wymaga również wpłaty własnej. W przypadku niektórych kredytów nie jest to konieczne, jednak pozwala znacząco obniżyć oprocentowanie i prowizję.

Tego typu rozwiązanie kojarzy się z nowymi autami, jednak można w tej sposób sfinansować również zakup samochodu używanego. Nie ma również znaczenia, czy auto kupujemy w salonie, w komisie, czy na giełdzie. Kredyt na samochód może być również zaciągnięty na auto sprowadzane z zagranicy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu na samochód?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są koszta związane z zaciągnięciem zobowiązania.

Na koszt kredytu składa się wiele czynników: wysokość oprocentowania i ewentualnej prowizji, wszelkie dodatkowe opłaty oraz wygenerowana na tej podstawie miesięczna rata. Czasami banki wymagają od nas wykupienia dodatkowych produktów, takich jak ubezpieczenie kredytu.

W zestawieniu ze sobą ofert banków pomoże nam porównywarka kredytów samochodowych. Możemy również zwrócić się do banku z prośbą o przykładowe wyliczenie raty z uwzględnieniem wszelkich opłat.

Poza kosztami, powinniśmy zwrócić uwagę na wszelkie zapisy w umowie dotyczące wymagań wobec kredytobiorcy. Sprawdźmy, czy bank wymaga od nas wykupienia dodatkowych produktów bankowych, takich jak ubezpieczenie na życie. Bank może wymagać również dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu, takich jak cesja praw z polisy AC czy ustanowienie poręczenia spłaty.

A może pożyczka na samochód?

Kupno pojazdu nie musi być jednak finansowane z kredytu celowego.

Na zakup samochodu można zaciągnąć również kredyt gotówkowy w banku lub pożyczkę na samochód w firmie pozabankowej. Takie rozwiązania są jednak zazwyczaj mniej korzystne finansowo, niż kredyt celowy.

Celowe kredyty na samochód są tańsze, ponieważ gwarantują zabezpieczenie rzeczowe w postaci pojazdu. W przypadku kredytu gotówkowego lub pożyczki gotówkowej kredytodawca nie otrzymuje od nas takiego zabezpieczenia. W umowie nie zostanie wyznaczony cel, na jaki będziemy zobowiązani spożytkować pieniądze, jednak sprawia to, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy.

Pożyczka na samochód może być jednak dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie posiadają stałego źródła dochodu.


Kredyt na samochód to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zdecydować się na kupno auta, jednak nie mają wystarczających oszczędności. Taki rodzaj finansowania jest relatywnie niedrogi – zabezpieczenie w postaci pojazdu i wpłacenie wkładu własnego pozwala znacząco obniżyć koszt kredytu. Zawierając umowę należy jednak pamiętać o sprawdzeniu wszelkich dodatkowych opłat oraz wymagań względem kredytobiorcy.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5625 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13125 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7500 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.