KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT ODDŁUŻENIOWY - DLA KOGO?

27 PAŹDZIERNIKA 2016

Czasami z różnych przyczyn mamy problemy ze spłatą kredytu czy pożyczki. Gdy zobowiązań jest więcej, sytuacja staje się problematyczna. Jeżeli jest wyjątkowo zła, warto zwrócić się o pomoc do instytucji finansowych. Jednym z oferowanych przez nie rozwiązań jest kredyt oddłużeniowy.

pieniądze dla zadłużonych

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Jeśli pochopnie decydujemy się na kredyty lub spotykają nas w życiu trudne chwile, mogą nam się przydarzyć problemy z terminową spłatą rat. Gdy taka sytuacja się przeciąga, zadłużamy się coraz bardziej. Zaciągamy kolejne pożyczki, wpadamy w spiralę długów. Jednak nawet z tak trudnej sytuacji jest wyjście. Możemy bowiem wnioskować o kredyt oddłużeniowy.

Głównym celem kredytu oddłużeniowego jest pomoc w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Przydaje się on, kiedy nie radzimy sobie finansowo. Jego zadaniem jest zniwelowanie naszych wcześniejszych długów i pomoc w oczyszczeniu historii kredytowej. Zaciągniecie takiego kredytu wydaje się najmniej drastycznym sposobem radzenia sobie z finansowymi problemami.

Możemy go dostać zarówno wtedy, jeśli przyczyną kłopotów są wypadki losowe, jak i wtedy, gdy powodem zadłużenia są nasze pochopne i nieprzemyślane decyzje.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż tego typu kredyty są najczęściej bardzo drogie, ponieważ udzielająca nam ich instytucja ponosi duże ryzyko wspomagając kogoś, kto już raz wpadł w kłopoty finansowe. Nie zawsze wysokie będzie samo oprocentowanie, jednak z pewnością powinniśmy spodziewać się znaczących opłat dodatkowych i prowizji.

Jak uzyskać kredyt?

Złożoność procedur zależy od instytucji, która przyznaje nam pieniądze, jednak najczęściej proces ten jest dość skomplikowany.

Kredytodawca musi mieć bowiem podstawy do tego, aby przyznać nam środki. Dlatego też poddaje analizie naszą sytuację materialną. Wymagane jest posiadanie określonych miesięcznych wpływów na konto. Najczęściej należy więc przedłożyć wyciągi z konta, mające potwierdzić regularne wpływy. Wymagane jest również zaświadczenie o opłacaniu składek ZUS.

Bardzo często należy przedstawić pełną listę zadłużeń, obejmującą: nazwy wierzycieli, kwoty zadłużenia, wysokość rat, jakie obowiązywały na umowie (lub wymaganą kwotę spłaty w przypadku chwilówek). Jeśli kwota zobowiązań jest wysoka (zazwyczaj gdy przekracza około 30 000 zł), należy podać również numer księgi wieczystej, ponieważ kredyt zostanie zabezpieczony nieruchomością.

Z osobą wnioskującą o kredyt przeprowadzana jest też rozmowa. Należy wtedy dokładnie przedstawić swoją sytuacje, nie ukrywając przed kredytodawcą żadnych informacji. To ważne, abyśmy byli całkowicie szczerzy i niczego nie ukrywali. Uczciwa rozmowa jest bowiem podstawą do uzyskania kredytu oddłużeniowego. Jeśli zataimy jakiekolwiek informacje, jest bardzo prawdopodobne, że kredyt nie zostanie nam przyznany.

Na co zwrócić uwagę?

Rozwiązanie w postaci zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego jest dobre dla osób, które spłacają kilka zobowiązań jednocześnie, brakuje im środków na ich pokrycie, posiadają negatywną historię kredytową w BIK i nie radzą sobie ze swoim zadłużeniem.

To jednak ważne, aby decyzję podejmować świadomie. Musimy dokładnie przemyśleć, czy stać nas na dodatkowy kredyt, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć swojej sytuacji. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać tą, która zapewni nam nie tylko najniższe oprocentowanie, ale również względnie niskie opłaty dodatkowe. Wybór oferty powinniśmy uzależnić od swoich możliwości, dostosowując do nich także długość okresu spłaty.

Poza tym należy też zwracać szczególną uwagę na wysokość oprocentowania, prowizji i wszelkich opłat dodatkowych. Warto również dowiedzieć się, czy oprocentowanie kredytu jest stałe, czy zmienne. Ważnym czynnikiem jest też maksymalna możliwa do zaciągnięcia kwota, musi ona bowiem pokryć nasze skumulowane zobowiązania.

Kredytu najczęściej udzielają firmy z sektora pozabankowego, a jego zabezpieczenie z reguły stanowi hipoteka. W związku z tym warto pamiętać, że jeśli nie będziemy go spłacać, komornik zajmie naszą nieruchomość. Banki udzielają kredytów oddłużeniowych niechętnie, ponieważ jest to dla nich zbyt ryzykowne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uniknąć spirali zadłużeń, przeczytaj nasz artykuł "Co robić, by nie wpaść w spiralę zadłużeń?" - znajdziesz tam praktyczne wskazówki na temat tego, jak zachować się w obliczu zadłużenia i wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Kredyt oddłużeniowy a konsolidacyjny

Zdarza się, że kredyt oddłużeniowy jest mylony z konsolidacyjnym. Między tymi dwoma produktami występują jednak znaczące różnice.

Kredyt konsolidacyjny jest bowiem połączeniem kilku zobowiązań po to, aby spłacać jedną, wygodniejszą ratę. W tym przypadku bank spłaca za nas wszystkie dotychczasowe zadłużenia, w zamian oferując nam skonsolidowaną miesięczną ratę. Więcej na temat kredytu konsolidacyjnygo dowiesz się z tego artykułu.

Kredyt oddłużeniowy przeznaczony jest z kolei dla tych osób, które są już poważnie zadłużone. Na ich majątek często czyha już komornik, mają również negatywną historię w BIK. Potrzebują pomocy, aby uregulować zaległe zobowiązania. Bank przyznaje im kredyt, który mają wykorzystać na spłatę zaległości.

Kredyt oddłużeniowy jest często ostatnią deską ratunku dla zadłużonych osób. Nie warto jednak podejmować decyzji o jego zaciągnięciu pochopnie, ponieważ zamiast wyjścia z długów może się to dla nas skończyć namnożeniem kolejnych.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
4911 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
11459 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
6548 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.