KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA A KREDYT - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

31 LIPCA 2015

Pojęcia kredyt i pożyczka często używane są zamiennie, jednak w rzeczywistości wiele je różni. Kredyt i pożyczka rożnią się pod względem prawnym, udzielane są też na nieco innych zasadach. Czym więc różni się kredyt od pożyczki? 

jak mądrze wziąć chwilówkę - analiza ofert

Kredyt a pożyczka - różnice na poziomie prawnym

Przede wszystkim już na poziomie przepisów prawnych, zasady udzielania kredytów określa prawo bankowe, natomiast kwestie pożyczek reguluje kodeks cywilny.

Przepisy prawa bankowego mówią, że kredyt to "czynność bankowa" i tylko banki mają prawo do jego udzielania. Niesie to ze sobą szereg prawnych i ekonomicznych konsekwencji. 

Instytucje udzielające kredytów i pożyczek

Wzięcie kredytu wiąże się zawsze z umową pisemną między kredytodawcą, a kredytobiorcą. Umowa musi jasno określać cel kredytu, wysokość prowizji, oprocentowania (oraz zasady jego zmiany), a także sposób i okres spłaty powziętego zobowiązania.

Z kolei pożyczka może być udzielana przez instytucje pozabankowe lub osoby prywatne. Jej udzielenie jest oparte o dużo prostsze zasady i do kwoty 500 zł nie wymaga formy pisemnej.

Kredyt a pożyczka - różne rodzaje opłat

Kolejna, bardzo istotna różnica to pobieranie opłat. Banki pobierają prowizje od udzielenia kredytu i naliczają odsetki, z kolei firmy użyczające pożyczek, coraz częściej dla swoich nowych klientów oferują pożyczki całkowicie za darmo. Oczywiście każdorazowo, jeżeli spotkamy się z taką ofertą, musimy dokładnie ją przeanalizować i zapoznać się z regulaminami, aby mieć pewność, że oferta nie mija się z prawdą. Nie znaczy to oczywiście, że firmy pożyczkowe nigdy nie pobierają opłat za udzielenie pożyczki - najczęściej w przypadku kolejnych pożyczek opłaty będą wyższe niż w przypadku kredytów bankowych.

Ostatnimi czasy również banki wychodzą do swoich klientów z ofertą darmowych kredytów na niskie kwoty, np. do 2000 zł.

Ważną różnicą jest również fakt, iż kredyt zawsze spłacamy w ratach, których wysokość (oraz ewentualne zmiany w tej wysokości) określone są w pisemnej umowie, jaką zawieramy z bankiem. Pożyczkę najczęściej spłacamy w jednorazowej racie - termin spłaty (najczęściej 30 dni) jest nam z góry znany, a opóźnienia w spłacie mogą generować dodatkowe opłaty. Ostatnio coraz częściej firmy pożyczkowe decydują się na udzielanie tzw. pożyczek ratalnych lub pożyczek ze spłatą w ratach. Pod względem spłaty działają one na podobnych zasadach, co kredyty bankowe.

Cel kredytu kontra cel pożyczki

Kolejna różnica dotyczy celu, w jakim zaciągamy kredyt i pożyczkę. Cel kredytu powinien być ściśle określony - zostało to wyszczególnione w art.69 prawa bankowego. Zdarza się jednak, że banki udzielają kredytów na dowolny cel, które pod tym względem przypominają pożyczki.

Z kolei pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu, może być przeznaczona na dowolny, nieokreślony cel.

Pożyczka w banku

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w praktyce nie wszystkie produkty bankowe kwalifikują się jako kredyty. Część z nich, jak kredyt odnawialny, kredyt na dowolny cel czy nawet karta kredytowa mają charakter pożyczek. Banki proponują również darmowe kredyty na dowolny cel, w niskich kwotach, np. do 2000 zł.

Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe powinny przestrzegać ustawy o kredycie konsumenckim.

Czym różni się kredyt od pożyczki - infografika

W ramach podsumowania zapraszamy do zapoznania się z infografiką obrazującą różnice pomiędzy kredytem a pożyczką:

Ikonografika. Różnice między pożyczką a kredytem


Chcesz wziąć kredyt? Przejdź do naszej porównywarki kredytów gotówkowych i wybierz ofertę najlepszą dla siebie.

Wolisz pożyczkę? Przejdź do naszej porównywarki szybkich pożyczek. Wcześniej możesz również zapoznać się z naszym rankingiem darmowych pożyczek - znajdziesz tam tylko bezpieczne, sprawdzone oferty. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w podjęciu decyzji.


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
3900 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
9100 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
5200 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.