FINANSE A MOTORYZACJA

KOLIZJA NA DRODZE - CO ROBIĆ?

29 LUTEGO 2016

Kolizja na drodze może się przydarzyć każdemu. Warto wtedy wiedzieć jak się zachować, by nie działać pod wpływem emocji, lecz zachować się zgodnie z odgórnie założonymi procedurami. Sprawdźmy, jak postępować, gdy sami znajdziemy się w takiej sytuacji.

kolizja samochody

Na początku odróżnijmy dwie sytuacje drogowe - wypadek i kolizję. Wypadek to sytuacja, w której przynajmniej jedna osoba jest ranna bądź są ofiary śmiertelne. W tym przypadku konieczne jest szybkie działanie, podjęcie prób ratowania życia lub zdrowia i wezwanie służb: pogotowia, policji, straży pożarnej. Jeżeli natomiast w danym zdarzeniu nie ucierpiały żadne osoby a jedynie pojazdy, nazywamy to kolizją i nie mamy obowiązku wzywania żadnych służb. Skupimy się więc na kolizji - co robić?

Pierwszą rzeczą jest ocenienie sytuacji

Czy zagraża ona zdrowiu i życiu uczestniczących w kolizji i innych użytkowników drogi? Jeśli np. nastąpiło wylewanie się benzyny konieczne może się okazać wezwanie straży pożarnej i dokładne zabezpieczenie miejsca. Jeśli nie ma zagrożenia a pojazd przeszkadza w ruchu należy spróbować go przestawić w inne miejsce uprzednio wykonując zdjęcie, jeśli mamy taką możliwość. Zdjęcie pomoże w późniejszym ustaleniu winy. Jeżeli pojazdu nie da się przestawić, obowiązkiem jest oznaczenie miejsca trójkątem ostrzegawczym, aby inni kierowcy mieli możliwość wyminięcia naszego samochodu.

Ustalenie winnego i sporządzenie specjalnego protokołu zdarzenia

W tym celu konieczne jest dogadanie się z drugim uczestnikiem kolizji. Jeśli się to nie uda również należy wezwać policję, aby to oni ustalili winę i podjęli odpowiednie działania. Sprawa jest bardzo ułatwiona jeśli winny sam się przyznaje do spowodowania kolizji i zgadza się na ugodowe podpisanie oświadczenia. Warto mieć przy sobie zawsze wzór takiego dokumentu i pamiętać, aby zawsze tworzyć go w dwóch egzemplarzach dla obu stron.

Co powinno znajdować się w protokole z kolizji?

Należy podać dokładny czas i miejsce całego zdarzenia, dane osobowe właścicieli samochodów, które brały udział w kolizji, czyli ich imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL i telefony kontaktowe a także wymienić osoby, które również brały udział w zdarzeniu, osoby - współpasażerowie, inni świadkowie. Ponadto podaje się pełne dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, głównie numery rejestracyjne oraz numery polis OC. Należy koniecznie zaznaczyć, który z kierowców poczuwa się do winy, a także przedstawić zakres wyrządzonych szkód i opis całego przebiegu wydarzenia. Można dołączyć zdjęcia lub wykonany własnoręcznie szkic sytuacyjny. Należy zaznaczyć również, że osoby prowadzące pojazd nie były pod wpływem alkoholu i tak sporządzony protokół podpisać przez obie strony.

Co się dzieje później?

Sprawa trafia do ubezpieczyciela, który szuka potwierdzenia zaistniałych okoliczności. Mogą pojawiać się różne próby oszustwa, np. celowe szybkie naprawienie pojazdu przez sprawcę i wyparcie się swojego uczestnictwa w kolizji. Na szczęście bardziej szczegółowy protokół, wraz ze zdjęciami, może nawet jednoznacznie określić, co się rzeczywiście wydarzyło. Jakiekolwiek próby zatuszowania winy i udziału w kolizji powinny być zgłoszone jak najszybciej na policję w celu ich odkrycia i powstrzymania.
Firma ubezpieczeniowa, po otrzymaniu informacji o zdarzeniu, planuje oględziny, które mają wykazać zaistniałe szkody i obliczyć koszta naprawy. Po ustaleniu odpowiedzialności za szkodę, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.

Kwota otrzymanego odszkodowania jest taka, jaka pojawiła się na kosztorysie. Poszkodowany może wykonać naprawy na własną rękę z uzyskanej kwoty lub skorzystać z opcji bezgotówkowej, w której udział biorą tylko ubezpieczyciel i warsztat samochodowy, dokonujący naprawy. Jeżeli szkody są zbyt duże i przekraczają wartość nieuszkodzonego samochodu, kwota odszkodowania wynosi różnicę pomiędzy wartością auta nieuszkodzonego a auta po kolizji.

źródło - YouTube.com, CUK Ubezpieczenia

Im szybciej zadziałamy i dokładniej wykonamy protokół ze zdarzenia drogowego, tym łatwiej będzie nam uzyskać odszkodowanie. Pamiętajmy, by w razie jakichkolwiek problemów, nie wahać się z wezwaniem służb, których szybka reakcja pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności i odzyskać należne nam odszkodowanie.

Nie zapomnijmy o wykupieniu ubezpieczenia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, porównaj oferty ubezpieczeń komunikacyjnych lub zapoznaj się z naszym rankingiem ubezpieczeń OC/AC.



Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10644 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
24836 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14192 zadowolonych Klientów