AKTUALNOŚCI

PLAN ZNIESIENIA LIMITU SKŁADEK ZUS JUŻ WPŁYWA NA PRZEDSIĘBIORCÓW

7 LISTOPADA 2019

W przyszłorocznym budżecie rząd założył zniesienie limitu trzydziestokrotności składek na ZUS, co zwiększy koszty w przypadku osób zarabiających większe sumy. Media podają, że już w tym momencie wpływa to na lokalnych przedsiębiorców oraz decyzje inwestycyjne przedsiębiorców zagranicznych, którzy wstrzymują lub ograniczają projekty na terenie Polski.

zniesienie limitu skladek zus

Zmiana limitów skład ZUS – czy nastąpi?

Podczas tworzenia projektu budżetu na 2020 rok, rząd założył zniesienie limitu trzydziestokrotności składek ZUS w przypadku najlepiej opłacanych pracowników. Limit ten został wdrożony, aby wysokość składek ograniczyć do pewnego, sztywnego poziomu (jeżeli ktoś zarobił 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia, wtedy nie musi płacić składek na ZUS) – miało to ochronić system państwowy przed koniecznością późniejszej wypłaty bardzo wysokich emerytur, zakładając, że osoby majętne same poradzą sobie z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę. Rządzący w poszukiwaniu pieniędzy niezbędnych na realizację obecnych transferów społecznych oraz programów socjalnych, dostrzegli jednak możliwość dofinansowanie krajowego budżetu, nie zwracając jednak uwagi, że ta zmiana może mieć niebezpieczne skutki w krótko oraz długoterminowe.

Dzięki temu ruchowi do budżetu Państwa może płynąć 5 miliardów złotych netto wpływów, jednak przeciwko tej zmianie protestowało już wiele środowisk, między innymi przedsiębiorców. Ci ostrzegają przed spowolnieniem ekspansji gospodarczej oraz odpływem z rynku menedżerów oraz specjalistów, których koszty miesięczne zdecydowanie wzrosną. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta i PiS wstrzymywał się z nią na okres po zakończeniu wyborów.

Jak zmiany wpłyną na przedsiębiorców?

Według Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) plany polskiego rządu zmusiły co najmniej dwie duże amerykańskie firmy do wstrzymania nowych projektów na terenie Polski. Tylko w przypadku tych dwóch inwestorów oznacza to utratę około 2,5 tysiąca nowych, potencjalnych miejsc pracy.

Z kolei media ekonomiczne zapowiadają, że na zmianie najsilniej może ucierpieć sektor nowoczesnych usług skierowanych do biznesu – ten natomiast był motorem napędowym polskiego zatrudnienia oraz inflacji zarobkowej w ostatnich latach. Według najczarniejszych scenariuszy zmiana odbije się nie tylko na nowych, ale również na istniejących miejscach pracy, zmuszając firmy do przeniesienia części realizowanych procesów z Polski do innych krajów, bardziej atrakcyjnych kosztowo (co z automatu oznacza zwolnienia pracowników lokalnych).


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
9702 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
22638 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
12936 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.