AKTUALNOŚCI

PODWYŻKA EMERYTUR - ILE WYNIOSŁA?

25 PAŹDZIERNIKA 2018

W 2018 roku rząd przewidział waloryzację emerytur najwyższą w przeciągu ostatnich pięciu lat, mając wynieść nie mniej niż 2,4%. Waloryzacji nie należy mylić z podwyżką świadczeń emerytalnych, gdyż ta pierwsza jest wymagana prawnie w momencie, gdy zmienia się siła nabywcza pieniądza. W związku z inflacją utrzymującym się na relatywnie stałym poziomie, emerytury w tej samej kwocie są coraz mniej warte, państwo wyrównuje, więc powstałe różnice niewielkimi podwyżkami.

podwyzka emerytur

Emeryt może liczyć średnio na niespełna 50 złotych więcej

Biorąc pod uwagę średnią wysokość emerytury w 2017 roku na poziomie 2163,59 zł brutto, świadczenie emerytalne zwiększa się co najmniej do 2222,01 zł brutto, co daje 1841 zł netto. Wcześniej kwota „na rękę” wynosiła 1794 zł, czyli niespełna 50 złotych mniej. Warto jednocześnie zaznaczyć, że podobna podwyżka dotyczy rent rodzinnych.

Waloryzacja w tym roku miała miejsce w marcu i dotyczyła 7 milionów Polaków uprawnionych do poboru świadczeń. Najwięcej oczywiście zyskają osoby, których emerytury są wyższe. Przy świadczeniu rzędu 1000 zł brutto miesięcznie, emerytura wzrośnie netto o niespełna 25 złotych – emeryci pobierający uposażenie w wysokości 4400 zł brutto mogą liczyć natomiast na nominalną podwyżkę rzędu 106 złotych.

W przyszłym roku wzrost o 33 zł brutto – podają szacunki rządowe

W marcu 2019 roku emeryci i renciści liczyć mogą na kolejną waloryzację wypłacanych im środków. Według obecnych szacunków inflacyjnych w gospodarstwach emeryckich oraz procentowego wzrostu płac, podwyżka wyniesie 3,26%, czyli jeszcze więcej niż w roku bieżącym. O ile osoby z najniższą emeryturą zyskują zaledwie 33 zł brutto, to dla całego budżetu jest to spory koszt, sięgający niemal 7 miliardów zł.

Poniżej zaprezentowano zestawienie wzrostu przykładowych świadczeń rentowych i emerytalnych. Należy pamiętać, że są to jedynie szacunki i rzeczywisty procent waloryzacji w marcu 2019 może się różnić.

  • Średnia emerytura pomostowa – wzrośnie o 86,12 zł z poziomu 2642 zł brutto.
  • Średnia renta rodzinna – wzrośnie o 62,20 zł z poziomu 1908 zł brutto.
  • Świadczenie przedemerytalne – wzrośnie o 34,91 zł z poziomu 1070,99 zł brutto.
  • Emerytura w wysokości 2000 zł – wzrośnie o 65,20 zł z poziomu 2065,20 zł brutto.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – wzrośnie o 25,17 zł z poziomu 926,82 zł brutto.

Większość emerytów dostaje 1834 zł brutto miesięcznie

Chociaż średnia sugeruje, że wysokość emerytury w Polsce wynosi ponad 2000 złotych brutto, to mediana pokazuje już zdecydowanie niższe wartości, rzędu około 1800 zł. Właśnie tyle warte jest świadczenie zdecydowanej większości Polaków, w związku z czym mogą liczyć oni na waloryzację emerytur nieprzekraczającą 35 złotych rocznie.

Myślisz o oszczędzaniu na emeryturę we własnym zakresie? Weź pod uwagę lokaty długoterminowe, które mogą Ci to znacznie ułatwić. Skorzystaj z naszej porównywarki finansowej i wybierz najlepszą ofertę.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.