AKTUALNOŚCI

PROGRAM RODZINA 500 PLUS

2 GRUDNIA 2015

Spośród kilkunastu projektów ustaw nowego rządu na 2016 rok, najwięcej emocji budzi „Program Rodzina 500 plus”, czyli popularne „500 zł na dziecko”. Wiele ludzi zastanawia się, czy będzie on dotyczył wszystkich rodzin i jakie ewentualnie kryteria trzeba będzie spełnić, by otrzymać obiecaną pomoc. Premier Beata Szydło zapewniała, że będzie on dotyczył „wszystkich polskich rodzin”. Czy aby na pewno? I w jakim wymiarze? Ten artykuł wyjaśni wszystkie wątpliwości związane z tym programem.

Program rodzina 500 plus

500 zł na dziecko – dla kogo?

Podstawowym założeniem projektu jest pomoc rodzinom, które posiadają więcej niż jedno dziecko. Posiadanie dwójki potomków uprawni Cię do otrzymania 500 zł, trójki 1.000 zł i tak dalej. Warto zauważyć, że są od tej reguły wyjątki. Rodziny, które posiadają tylko jedno dziecko, również mogą być wliczone w nowy program, jednak muszą spełnić warunek finansowy – dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 800 zł. Jeżeli natomiast jedynakiem jest dziecko niepełnosprawne, wówczas kwota nie może przekraczać 1.200 zł.

Dodatek ma być wypłacany co miesiąc, na każde dziecko do 18 roku życia. Będzie należał się także osobom samotnie wychowującym potomstwo, konkubentom oraz opiekunom prawnym. W przypadku rodziców po rozwodzie, trafi on do tego z nich, które uprawnione jest do wychowywania dziecka. Jeżeli prawa do opieki posiada dwójka rodziców, to otrzymanie pieniędzy będzie przysługiwało obojgu, jednak dostanie je ten rodzic, który jako pierwszy wyśle wniosek.

Kto nie otrzyma pieniędzy z 500 plus?

Pomoc socjalna nie obejmie natomiast rodzin, w których dziecko weszło w związek małżeński (w przypadku kobiet jest to możliwe nawet w wieku 16 lat) oraz tych, w których nieletni już pobiera zasiłki na własne dzieci.

Należy pamiętać, że pieniądze nie będą wydawane w sposób bezwarunkowy. Jeżeli do właściwych organów dotrze informacja o marnotrawieniu otrzymanego zasiłku przez rodzinę, to wypłaty zostaną wstrzymane. Mniej skrajne przypadki dopuszczają możliwość częściowego, lub całościowego zasiłku w formie rzeczowej, nie pieniężnej. Organem uprawnionym do przyznawania i odbierania dotacji będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

500 zł na dziecko – kiedy?

Mimo że ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku, to pierwszych wpłat będziemy mogli się spodziewać dopiero w okolicach kwietnia. Rząd chce bowiem dać administracji czas na przygotowanie się do wprowadzonych zmian i zoptymalizowanie procesu wypłaty pieniędzy. Co zatem z miesiącami poprzedzającymi pierwszą zapomogę? Najprawdopodobniej zostaną wypłacone razem z tą pierwszą, czyli w kwietniu będziemy mogli się spodziewać aż 2.000 zł za jedno dziecko.

Docelowy okres rozliczeniowy będzie obowiązywał od 1 listopada do 31 października następnego roku. O przyznaniu zasiłku decydować będzie data wpłynięcia wniosku do urzędu z miesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli wniosek wpłynie w styczniu, to pierwsze 500 zł otrzymamy w lutym.

Co zawrzeć we wniosku?

Osobami uprawnionymi do wysłania wniosku o udział w programie są rodzice, opiekunowie prawni oraz faktyczni opiekunowie dziecka. W zależności od miejsca zamieszkania, należy go złożyć w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Wniosek powinien zawierać:

• Dane osoby, która występuje o przyznanie świadczenia; jego imię, nazwisko, datę urodzenia i PESEL
• Dane dzieci, na które świadczenie ma być przeznaczone
• Zaświadczenie o dochodzie każdego członka rodziny wydane przez urząd skarbowy
• Zaświadczenie o innych źródłach utrzymania

Należy pamiętać, że nie wiadomo jeszcze wszystkiego o nowym projekcie, a niektóre z jego założeń z pewnością zostaną zmienione. Powinniśmy zatem cierpliwie czekać na oficjalne informacje, które zostaną podane na początku nadchodzącego roku.

Tekst: Łukasz BuczkowskiKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5175 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12075 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
6900 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.