AKTUALNOŚCI

PROJEKT DOTYCZĄCY UPROSZCZENIA VAT – CO O NIM WIEMY?

30 SIERPNIA 2018

Na początku zmian ustrojowych w Polsce, niemal 30 lat temu, stawka podatku VAT miała wynosić zaledwie 14%. Obecnie po „tymczasowej” podwyżce z 22% do 23% utrzymuje się na tym samym poziomie i nic nie wskazuje na to, że zostanie obniżona. Rząd pracuje jednak nad projektem uproszczającym rozliczanie VATu, budzącym sporo kontrowersji. W poniższym artykule znajdziesz bieżącego informacje dotyczące planowanych zmian.

projekt dotyczacy uproszczenia vat

Ostateczny projekt uproszczenia VAT zostanie zaprezentowany jesienią – twierdzi Ministerstwo Finansów

Resort finansów na początku wakacji rozpoczął publiczne konsultacje dotyczące potencjalnego uproszczenia podatku VAT. W ich ramach prosi obywateli i instytucje o podzielenie się swoimi opiniami w tym zakresie, chcąc zaprezentować ostateczny projekt jesienią bieżącego roku.

Ministerstwo Finansów cały czas pracuje nad uszczelnianiem systemu VAT-owego oraz poboru podatku – zapowiadając dalsze działania w tym zakresie – jednocześnie realizując projekt uproszczania prawa podatkowego. Jak się jednak okazuje, pole do manewru jest dosyć mocno ograniczone. Polskie przepisy w tym zakresie muszą być bowiem zgodne z prawem unijnym i nie mogą odbiegać od rozwiązań narzucanych przez dyrektywy UE28. W związku z tym na przykład postulaty sugerujące likwidację faktur w przypadku niektórych rozliczeń nie mają szans powodzenia.

Chociaż resort nie chce oficjalnie odpowiadać jakie wnioski i propozycje zmian spływają ze strony podatników, to w mediach mówi się przede wszystkim o zmianach w ramach JPK_VAT, systemu wprowadzonego na początku 2018 roku w celach prowadzenia przez mikro przedsiębiorców elektronicznej ewidencji VAT.

Ma to pozwolić już od 2019 roku na rezygnację z deklaracji VAT, zmniejszając obowiązki informacyjne, które są nakładane na poszczególnych przedsiębiorców. Celem jest przede wszystkim zmniejszenie podwójnego obiegu informacji, w którym obecnie organy administracyjne żądają podawania danych, które podatnik zawierał już w innych formularzach.

Nadal za wcześnie, aby mówić o konkretach

Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów ciężko wywnioskować jakie „uproszczenia VAT” są rozpatrywane. Na pewno nie ma mowy o obniżce obecnych stawek, w grę wchodzi ich ewentualna reorganizacja i wyklarowanie podziałów w kwestiach najbardziej spornych.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak składanie swoich własnych propozycji resortowi (który rekomenduje przesyłanie maksymalnie pięciu spójnych pomysłów w jednym wniosku) oraz czekać na datę wyznaczoną przez polityków – bliżej nieokreśloną w trakcie jesieni 2018 roku.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.