AKTUALNOŚCI

ZMIANY W PIT 2018 - O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ

21 LUTEGO 2018

2018 rok miał przynieść ze sobą rewolucję podatkową. Ta co prawda nie nastąpiła, jednak pojawiło się sporo istotnych zmian, o których warto pamiętać przed wypełnieniem deklaracji PIT i przesłaniem jej do urzędu skarbowego. Prezentujemy dziesięć aktualizacji – sprawdź, o czym musisz pamiętać składając w tym roku deklarację podatkową!

zmiany w PIT 2018 - nowa kwota wolna od podatku, zmiany w uldze rehabilitacyjnej i uldze dla krwiodawcow

Zwrot z podatku w wysokości nawet 1188 zł

Pierwszy i najważniejszy punkt, to większa wartość zwrotu podatku – ta w ostatnich latach oscylowała w granicach 556,02 zł, a od rozliczeń za 2017 wyniesie nawet 1188 zł. Ostateczna wysokość będzie uzależniona jednak od podstawy opodatkowania (wyliczanej na bazie przychodu, od którego odejmuje się koszty podatkowe i ulgi).

Zgodnie z ustaleniami ustawodawcy, im wyższa podstawa, tym mniej wpłaconej zaliczki na podatek dochodowy odzyska podatnik. Oznacza to, że w przypadku podatników o najwyższych zarobkach zwrot wyniesie 0 zł.

W tym momencie maksymalna kwota wolna od podatku wynosi 6600 zł (wcześniej było to 3091 zł) i dotyczy osób, których dochód nie przekracza wspomnianej sumy. Wraz ze wzrostem rocznego dochodu stopniowo spada kwota wolna od podatku. Dla osób z zarobkami w przedziale 11001 zł – 85528 zł pozostaje ona niezmienna (3091 zł), natomiast w przypadku zarabiających od 85529 zł do 127000 zł obniża się stopniowo od 3091 zł do 0 zł.

Transakcje gotówkowe powyżej 15 tys. zł nie podniosą kosztów

Kolejna zmiana dotyczy przedsiębiorców – w ich przypadku transakcje gotówkowe opiewające na kwotę powyżej 15 tysięcy zł przyczynią się do obniżenia kosztów uzyskania przychodów.

Należy przez to rozumieć, że każda transakcja dokonana przez przedsiębiorcę przy użyciu gotówki powyżej 15 tys. zł nie może zwiększyć kosztów prowadzenia działalności. Do dokonywania transakcji o takiej wartości warto korzystać więc z rachunków bankowych.

Wejście w życie trzystopniowej dokumentacji podatkowej

W rozliczeniu za 2017 rok podatnicy po raz pierwszy mają do czynienia z trzystopniową dokumentacją podatkową, realizując transakcję z podmiotami powiązanymi lub takimi, w przypadku których polityka podatkowa identyfikowana jest przez ustawodawcę jako „szkodliwa”.

Minimalny próg do sporządzenia wspomnianej dokumentacji wynosi 2 miliony EUR – im wyższe kwoty, tym wyższy wymagany poziom szczegółowości dokumentów.

Rozszerzenie katalogu przychodów obcokrajowców

W związku z rosnąca atrakcyjnością rynku pracy wśród nierezydentów, przepisy podatkowe obejmują obecnie bardziej szczegółowy katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce podczas pracy wykonywanej na terytorium kraju.

Przepisy te obowiązują niezależnie od rezydencji podatkowej oraz miejsca wypłaty wynagrodzenia.

Zmieniają się zasady ulg dla honorowych dawców krwi

Krwiodawcy do tej pory korzystali z ulgi, która była równa wartości ekwiwalentu za oddaną krew, gdzie znaczenia nie miało, czy pobierana była krew, czy jej składniki. W przypadku krwi wartość ulgi dla krwiodawców nadal wynosi 130 zł za 1 litr. W przypadku takiej samej ilości osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wynosi już natomiast 350 zł.

Przepisy w tym zakresie stały się o wiele bardziej szczegółowe i rozróżniają pięć różnych zabiegów związanych z krwiodawstwem, w przypadku których przysługują różne poziomy ulg dla krwiodawców.

Wzrost ulg na B+R

Powody do radości z pewnością ma branża badań i rozwoju (B+R), gdzie pojawiła się możliwość wyższych odliczeń niż w zeszłym okresie rozliczeniowym (wzrost z 10-30% kosztów kwalifikowanych do 50%).

Do wspomnianych kosztów zaliczają się między innymi te związane z przygotowaniem dokumentacji zgłoszeniowych, prowadzeniem postępowania przez urząd patentowy, opłatami okresowymi, tłumaczeniami, uzyskaniem praw własności, itd.

Ulga rehabilitacyjna – zmiany

Do tej pory wydatki na samochód od podstawy opodatkowania odliczać mogły te osoby, które zaliczały się do pierwszej i drugiej grupy inwalidzkiej oraz wykorzystywały pojazd wyłączenie w celu dojazdu do miejsca zamieszkania i na zabiegi.

W tym roku ulga rehabilitacyjna i rządzące nią zasady nieco się zmieniły.

W najnowszych warunkach usunięto wspomniane wyżej zasady i prawo dotyczące ulgi znajduje zastosowanie w przypadku osób, na których utrzymaniu pozostają niepełnosprawni małżonkowie, dzieci, pasierbowie, rodzice, rodzeństwo – o ile dochód niepełnosprawnych nie przekracza 10080 zł (wcześniej wspomniana kwota wynosiła 9120 zł).

Co z resztą ulg podatkowych?

Ulga internetowa w 2018 roku wciąż obowiązuje. Warto jednak zwrócić uwagę na jej ograniczony zakres. Z ulgi na internet mogą skorzystać osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub zrobiły to pierwszy raz w ubiegłym roku. Należy pamiętać, że ulga internetowa obowiązuje nas tylko w dwóch następujących po sobie latach.

Ulga prorodzinna, czyli popularna ulga na dziecko, obowiązuje na takich samych zasadach, jak w roku ubiegłym. Mogą z niej skorzystać rodzice, rodzice zastępczy oraz opiekunowie prawni. Aby mieć możliwość odliczenia ulgi na dziecko, trzeba oczywiście spełnić określone warunki, a te nie uległy zmianie od poprzedniego roku.

Sprzedajesz własne przetwory rolne? Zwolnienie z podatku do 20 tys. zł

Podatnikowi za 2017 rok przysługuje zwolnienie z rozliczenia z fiskusem do 20 tysięcy złotych. Dotyczy to osób trudniących się sprzedażą produktów roślinnych i zwierzęcych, które zostały przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.

Wyjątkiem w tym przypadku są wspomniane przetworzone produkty roślinne i zwierzęce uzyskane w ramach działów specjalnych produkcji rolnej.

Nowe formy deklaracji PIT

Finalną zmianą wprowadzoną przez legislatora jest drożenie nowych druków deklaracji PIT, stosowanych do przychodów i dochodów (ewentualnych strat) poniesionych od dnia 1 stycznia 2018 r.


Opisane powyżej zmiany to najważniejsze czekające nas w rozliczeniach PIT 2018. Część podatników z całą pewnością zyska na dodatkowych ulgach, natomiast część będzie musiała oddać fiskusowi więcej pieniędzy. W której grupie znalazłeś się Ty?


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.