DORADCA KLIENTA

JAK WYGLĄDA PODZIAŁ MAJĄTKU PRZY ROZWODZIE?

20 MARCA 2019

Jeśli nie zdecydujemy się na podpisanie intercyzy wraz z zwarciem związku małżeńskiego powstaje między dwoma osobami wspólnota majątkowa. W przypadku rozwodu przestaje ona obowiązywać i należy ubiegać się o podział własności. Wiemy, że wielu osób szuka sprawdzonych informacji na ten temat, aby dział w poprawny sposób. Dowiedz się, jak wygląda podział majątku przy rozwodzie.

podzial majatku przy rozwodzie

Podział majątku przy rozwodzie – wskazówki

Na podział majątku możemy zdecydować się przed rozwodem, po nim lub w jego trakcie. Wybrać możemy zupełnie różne ścieżki postępowania – zawarcie umowy o podział majątku, postępowanie przed sądem polubownym, w wyroku orzekającym rozwód lub w postępowaniu o podział majątku wspólnego. Rozważmy dwa przypadki podziału majątku przy rozwodzie bardziej szczegółowo.

Ugoda (umowa o podział) to rozwiązanie dla osób, którym między innymi zależy na czasie, sprawę zakończymy znacznie szybciej niż w przypadku postępowania sądowego. Jeśli chodzi o koszty, jest to opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Pamiętaj również o tym, że spokojne, przemyślane negocjacje mogę przynieść sporo korzyści.

Niestety ugoda nie zawsze jest możliwa. Innym, bardziej angażującym, rozwiązaniem jest rozprawa sądowa. Jeśli były współmałżonek nie odpowiada na wezwania do podziału majątku wspólnego, pomyśl o wezwaniu do sądu, aby rozpocząć postępowanie.                                                                     

Wspólny majątek – co obejmuje?

Bardzo ważnym punktem jest ustalenie składu oraz wartości wspólnego majątku. Weź sprawy w swoje ręce i zaproponuj składniki majątku, które przypadną na Twoją własność. Określ także terminy spłat oraz ich wysokość.

W skład majątku zalicza się w szczególności posiadane nieruchomości, samochody, wszelkie oszczędności i akcje.

Czy majątek jest zawsze dzielony równo?

Równy podział majątku przy rozwodzie nie jest jedyną opcją. Zmiany mogą nastąpić wówczas, gdy jedna ze stron znacznie przyczyniła się do zwiększania wspólnego majątku. Istnieje jeszcze druga przesłanka, aby sąd wziął pod uwagę takie rozwiązanie – nierówny podział majątku musi być uzasadniony ważnymi powodami.

Przyczynienie się do powstania majątku wspólnego to nie wyłącznie aktywa, ale również inne czynniki, jak:

  • - darowizna
  • - majątek dziedziczony.

Uwzględniony zostaje również nakład pracy podczas wychowywania dzieci i zarządzania gospodarstwem domowym.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6408 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14952 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8544 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.