DORADCA KLIENTA

WAKACJE ZA GRANICĄ A PŁATNOŚĆ KARTĄ

27 KWIETNIA 2018

Zbliża się sezon urlopowy. Polacy coraz częściej decydują się na wypoczynek za granicą. Nie ma w tym nic dziwnego. Ceny wycieczek są bardzo korzystne, a dodatkowo w wielu regionach świata dostajemy gwarancję ładnej pogody. Przed wyjazdem warto zaplanować kilka rzeczy, a także pomyśleć o sposobie płatności, który wybierzemy za granicą.

wakacje za granica a platnosc karta

Czy za granicą warto korzystać z transakcji bezgotówkowych?

Jeszcze kilka lat temu większość osób unikała transakcji bezgotówkowych poza granicami Polski. Na wakacje zabieraliśmy dużą ilości gotówki, aby wystarczyło pieniędzy na wszelkie wakacyjne wydatki.

Niosło to jednak ze sobą pewne ryzyko. Podczas częstego przemieszczania się łatwo zgubić portfel. Kolejne zagrożenie stanowią kradzieże. Niejednokrotnie dochodzi do nich w dużych europejskich miastach, szczególnie na bazarach lub niedaleko często odwiedzanych przez turystów obiektów.

Nosząc przy sobie duże ilości gotówki, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Istnieje proste rozwiązanie, aby uniknąć tego typu problemów. Postaw na wakacjach na płatności bezgotówkowe. Do wyboru masz dwa rodzaje kart: debetową i kredytową. Istnieje jednak kilka istotnych różnic między korzystaniem za granicą z karty kredytowej i debetowej. Poznaj je już teraz i wybierz najlepsze (a także najtańsze) rozwiązanie dla siebie!

Karta kredytowa a debetowa podczas płatności za granicą

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wspomniane wyżej karty to dwa różne produkty finansowe. Kartę debetową otrzymujemy w pakiecie z kontem osobistym, natomiast kredytowa to rodzaj pożyczki przyznawanej przez bank. Korzystając z niej rozważnie nie zapłacimy jednak odsetek – wystarczy spłacać zadłużenie w trakcie okresu bezodsetkowego.

Korzystanie z karty kredytowej oraz debetowej poza granicami Polski nieco różni się od tego w kraju. Jesteśmy przyzwyczajeni, że na co dzień dokonując transakcji bezgotówkowych lub wypłacając określoną kwotę z bankomatów, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Używanie kart płatniczych na wakacjach może jednak wiązać się z opłatami. Wszystko za sprawą przewalutowań oraz prowizji pobieranych przez banki.

Transakcje kartą debetową Visa oraz MasterCard

Zacznijmy od informacji, które pozwolą zrozumieć, dlaczego wybierając transakcje bezgotówkowe za granicą ponosimy większe koszty. Gdy decydujemy się na płatność w obcym nominale, następuje przeliczenie na walutę rozliczeniową naszej karty. W przypadku produktów Visa bezpośrednio na złotówki, a na dolary amerykańskie lub euro, gdy używamy kart Mastercard.

Podczas przeliczeń obowiązuje kurs danej organizacji płatniczej z dnia rozliczenia transakcji. Przeliczona suma zostaje zablokowana na naszym rachunku, aż do momentu, w którym bank zaksięguje płatność.

Co dzieje się w przypadku wypłat z bankomatu? Sytuacja jest analogiczna, ale dochodzi dodatkowy czynnik. Do poniesionych strat należy doliczyć również prowizję za wypłatę pieniędzy za granicą. Jej wielkość zależy od banku, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Prowizja mieści się zazwyczaj w przedziale od 3 do 5,9 %. W tej chwili ING Bank Śląski pobiera prowizję wysokości 3%, a Mbank aż 5,9%. Niektóre instytucje finansowe nie pobierają jednak żadnych opłat. Należą do nich Bank Pekao, Bank Pocztowy oraz City Handlowy.

Płatność kartą kredytową na wakacjach

Podczas wakacji nie lubimy się ograniczać. Czasami pojawia się sytuacja, w której chcielibyśmy nieco bardziej zaszaleć i uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe. Wygodną opcją w tym przypadku jest skorzystanie z karty kredytowej.

Czy istnieje duża różnica między użyciem karty kredytowej a debetowej za granicą? Zasadniczo nie. Różnić od siebie będą się opłaty za pobieranie środków z bankomatu.

Posiadanie karty kredytowej na wakacjach ma za to sporo plusów. Ułatwi nam ona wypożyczenie samochodu, roweru czy rezerwację noclegu. Zabezpieczenie w formie podania numeru tejże karty jest powszechnie stosowane w wielu krajach, na przykład w Anglii czy Hiszpanii. Dodatkowo jeżeli założyliśmy kartę kredytową w innym banku niż debetową, nie musimy przejmować się problemami technicznymi związanymi z korzystaniem z usług konkretnej organizacji płatniczej.

Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat, zastanów się nad założeniem karty wielowalutowej do konta walutowego. To dobre rozwiązanie dla osób, które bardzo często podróżują.Teraz już wiesz, jak jest różnica między płatnością kartą debetową a kredytową na wakacjach za granicą. Wybierz korzystniejszą dla siebie opcję i ciesz się nielimitowanymi transakcjami bezgotówkowymi podczas urlopu. Pamiętaj, aby stosować proste rozwiązania i czerpać jak najwięcej przyjemności podczas wakacji.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.