FINANSE A MOTORYZACJA

ZMIANY W OC I PUNKTACH KARNYCH W 2018 R.

12 STYCZNIA 2018

Nowy rok często oznacza zmiany. W 2018 roku nie ominą one również kierowców. Wprowadzono już zmiany w ramach ubezpieczenia OC, a na czerwiec zaplanowano te związane z likwidacją punktów karnych. Wyjaśniamy, czego powinni spodziewać się kierowcy.

Zmiany w oc i punktach karnych w 2018

Wyższe kary za brak OC

Od 1 stycznia 2018 roku wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wzrost kar ma związek ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego – wysokość kar jest bowiem powiązana z wysokością płacy minimalnej w danym roku. W związku z tym, że wynagrodzenie minimalne zostało zwiększone do 2100 zł brutto – podwyżka o 5% – o te same 5% wzrosły kary za brak aktualnego OC.

Przypominamy, że ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe – to właśnie z tej polisy zostaną wypłacone pieniądze poszkodowanemu, jeśli spowodujemy wypadek.

Ile zapłacimy za brak OC w 2018 roku?

Kara za brak aktualnej polisy OC jest uzależniona od typu pojazdu oraz czasu, przez jaki OC nie było ważne.

Stawki maksymalne są z kolei uzależnione od wysokości płacy minimalnej w danym roku. Maksymalna kara za brak OC dla posiadaczy samochodów osobowych wynosi 2-krotność pensji minimalnej. Właściciele pojazdów ciężarowych zapłacą 3-krotność minimalnego wynagrodzenia.

Najwyższą karę zapłacą kierowcy, którzy nie mają ważnego OC przez więcej niż dwa tygodnie. Jeżeli pojazd ma nieważne ubezpieczenie przez mniej niż 3 dni, mandat wyniesie 20% najwyższej kary dla danego pojazdu. Brak OC przez 4 do 14 dni skutkuje karą w wymiarze 50% najwyższej opłaty dla danego typu pojazdu.

Ilu kierowców jeździ bez ważnego OC?

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że bez ważnej polisy OC w Polsce jeździ aż 100 tysięcy kierowców. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mimo iż samochód stoi nieużywany w garażu – i tak należy zapłacić za niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Kierowcy starają się również unikać wykupu polisy, ponieważ OC wciąż drożeje.

W związku z rosnącymi karami za brak OC warto pamiętać o terminowym przedłużeniu polisy. Na opłacenie kary za brak ubezpieczenia mamy tylko 30 dni, a mandat może sięgać 4000 zł. W poszukiwaniu najlepszych ofert OC pomocna może się okazać porównywarka OC – znajdziesz ją w naszym serwisie.

Zmiany w cenach OC w 2018 roku

Pomimo iż od połowy 2017 roku zapowiadana była stabilizacja stawek OC, ceny wciąż rosną.

Na początku 2018 roku nie ma co liczyć na stabilizację cen, nie mówiąc o ich obniżce.

Porównywarka OC pomoże znaleźć lepszą ofertę

Gdzie w takim razie szukać najlepszych ofert OC? Z pomocą przychodzę nam porównywarki cen OC, rankingi ubezpieczeń OC, a także kalkulatory cenowe.

Warto odpowiednio wcześniej poszukać jak najtańszej oferty. Pamiętajmy również o tym, iż polisy OC nie różnią się między sobą zakresem ochrony – ten jest określany ustawowo. Różni je tylko wysokość ceny – w tym przypadku warto więc poszukać naprawdę najtańszej oferty.

Jak korzystać z porównywarki OC?

Wystarczy odwiedzić stronę porównywarki - znajdziemy tam aktualne oferty pakietów ubezpieczeniowych.

W przypadku wszystkich polis OC w ramach porównywarki przedstawione zostały najważniejsze korzyści płynące z wyboru tej, a nie innej oferty. Dodatkowo przy każdej z ofert wyszczególniono dodatkowe zniżki, na jakie mogą liczyć kierowcy. Porównywarka prezentuje również oferty OC w połączeniu z assistance lub dodatkowym ubezpieczeniem AC. 

Od czerwca 2018 roku koniec z kasowaniem punktów karnych

Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie można kasować punktów karnych. Jeśli przekroczymy dopuszczalną liczbę 24 punktów karnych, zostaniemy wysłani na kurs reedukacyjny, po przejściu którego nasze konto punktowe się wyzeruje.

Kurs reedukacyjny będzie trwał po 7 godzin przez 4 dni robocze. Koszt kursu to 500 zł. Czterodniowe szkolenie redukuje 24 punkty karne. Można je będzie odbywać tylko raz na 5 lat – jeżeli na koncie kierowcy 24 punkty karne uzbierają się wcześniej, zostanie mu zabrane prawo jazdy. Kierowca będzie musiał zdawać wszelkie egzaminy od początku, a przez pierwszy rok jeździć z obowiązkowym zielonym listkiem dla początkujących kierowców.

Nowe zasady rejestracji aut

Planujesz zakup nowego samochodu? Weź pod uwagę fakt, iż w życie weszły nowe zasady rejestracji aut. Co więcej, są to zmiany na lepsze.

Ustawa o centralnej ewidencji pojazdów i kierowców zakłada, iż kierowca kupujący używane auto nie będzie musiał występować o nową tablicę rejestracyjną. Numer rejestracyjny auta nie będzie już powiązany z powiatem, w którym samochód jest zarejestrowany.

Taka zmiana to dla kierowców oszczędność – nie będą musieli ponosić opłaty za przerejestrowanie samochodu.

Zmiana objęła również zasady rejestracji samochodu. W celu zarejestrowania pojazdu będzie można udać się do dowolnego starosty – na terenie całego kraju. Ułatwi to życie wielu osobom, ponieważ wcześniej trzeba było udać się do starosty na terenie miejsca zamieszkania.

Koszt kupna samochodu i tak jest już wysoki, w związku z czym kupujący będą mogli nieco zaoszczędzić na opłatach rejestracyjnych. Szczególną ulgę odczują osoby, które aby zakupić nowe auto i tak musiały już ubiegać się o kredyt na samochód.

Jeśli należysz do tej grupy i nie wiesz, skąd wziąć pieniądze na jego kupno, odwiedź naszą porównywarkę kredytów na samochód. Prezentujemy tam najciekawsze oferty kredytów samochodowych na rynku. Aby skorzystać z porównywarki, wystarczy wybrać interesującą nas kwotę kredytu i okres spłaty. Porównywarka kredytów samochodowych przedstawi nam szereg ofert, a w każdym przypadku poda szacunkową wysokość raty.

Policja nie zabierze prawa jazdy za przekroczenie prędkości

W ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż bezwzględne karanie kierowców jest niezgodne z konstytucją. Dzięki temu orzeczeniu do Sejmu trafi projekt dotyczący zmiany przepisów, zgodnie z którymi można było zatrzymać prawo jazdy kierowcy, który przekroczył prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Ustawa ma zostać złagodzona, m.in. o przypadku zagrożenia życia lub zdrowia człowieka.


2018 rok niesie dużo zmian dla kierowców – dotyczą kar za brak ważnego OC, zmian stawek OC, czy likwidacji punktów karnych. Poza zmianą dotyczącą zasad rejestracji pojazdów, są to zmiany dotkliwe dla kierowców, mające jednak na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. We wszystkich nas uderzą zmiany dotyczące kar i stawek OC – dlatego warto wcześniej zapoznać się z najkorzystniejszymi cenami OC. Dzięki przezorności mogą nas ominąć dotkliwe kary.


Odwiedź naszą porównywarkę OC jeszcze dziś i wybierz ofertę dla siebie! Nasi konsultanci chętnie doradzą Ci zarówno w sprawie najlepszych cen OC, jak i najkorzystniejszych ofert kredytów samochodowych.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5346 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12474 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7128 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.