KONTA, LOKATY

KONTO BANKOWE A PODZIAŁ MAJĄTKU

13 KWIETNIA 2016

Wspólność majątkowa to dzielenie się całym małżeńskim dorobkiem. Rozwód oznacza zatem konieczność dzielenia majątku pomiędzy obu współmałżonków, o ile nie została podpisana intercyza. Czy konto bankowe bierze udział w podziale majątku?

podział majątku rozwód

Intercyza

Zacznijmy od tego, że jeśli dwoje ludzi przed zawarciem małżeństwa podpisze umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej, czyli tzw. intercyzę, jakiekolwiek działania związane z prawnym podziałem majątku nie będą miały miejsca. Tym bardziej nikt nie będzie interesował się pieniędzmi zgromadzonymi na koncie jednego ze współmałżonków, ponieważ pieniądze tam gromadzone są wyłącznie jego własnością. Ustalenia pomiędzy małżonkami z intercyzą, które miały miejsce podczas trwania małżeństwa mogą być rozstrzygnięte po rozwodzie tylko polubownie, pomiędzy sobą. Sąd bowiem nie będzie ingerował w te sprawy.

Wspólność majątkowa

Osoby, które nie podpisały intercyzy, muszą zaakceptować ustanowienie wspólności majątkowej, która wchodzi w życie wraz z dniem zawarcia związku małżeńskiego. W przeciwieństwie do intercyzy, wspólności majątkowej nie muszą w żaden sposób dokumentować. Zostaje ona nadana z mocy prawa i obowiązuje aż do ewentualnego sądownego zakończenia trwania związku małżeńskiego. Co to oznacza? Wszystkie pieniądze, jakie zostały zgromadzone w czasie trwania małżeństwa, należą do obu współmałżonków bez względu na to, z jakiego źródła pochodzą. Jeśli więc nawet pochodziły z dochodu jednego z nich, oboje mają do tego takie same prawo i w przypadku rozwodu obojgu należy się pewna część tych pieniędzy. Wysokość udziału współmałżonków we wspólnych finansach nie jest w żaden sposób ustalona. Dopiero w trakcie rozwodu sąd, na podstawie różnych przesłanek, ma prawo ustalić, jaka część majątku zostanie każdej ze stron.  

Wspólność majątkowa nie musi być na zawsze a także nie musi być ustalona od razu. Istnieje możliwość zakończenia wspólności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa i podpisanie intercyzy a także spisania intercyzy przed małżeństwem a następnie zrezygnowanie z niej na rzecz wspólnych finansów. Nie jest to zatem decyzja na całe życie i podlega zmianie. Jest to bardzo ważne biorąc pod uwagę różne zmienne losowe, jakie mogą przytrafić się w trakcie trwania małżeństwa. Warto o tym wiedzieć i pamiętać.

konto bankowe 2

Co z pieniędzmi na koncie?

Wiele osób zastanawia się, co może stać się z ich pieniędzmi na koncie w trakcie rozwodu. Jeśli rachunek osobisty należy wyłącznie do jednego ze współmałżonków a ponadto istnieje intercyza mówiąca o rozdzielności majątkowej sprawa jest prosta. Pieniądze należą wyłącznie do właściciela konta. Jeśli małżonkowie mieli wspólne konto i intercyzę, dzielenie się majątkiem powinno odbyć się na zasadzie wspólnego “dogadania się”. Jeśli natomiast istniała wspólność majątkowa to bez względu na to, kto jest właścicielem konta, pieniądze na nim zgromadzone są własnością obu współmałżonków i należy im się taki sam w nich udział.

Ciekawa staje się sytuacja, w której jeden ze współmałżonków celowo roztrwonił pieniądze należące do wspólnoty majątkowej. Według prawa skład majątku wspólnego ustala się w dniu zakończenia związku małżeńskiego jednak w powyższym przypadku roztrwonione celowo pieniądze również zostają wliczone a na małżonku, który przyczynił się do ich utarty, spoczywa odpowiedzialność za ich zwrócenie. Pieniądze, które nie muszą zostać zwrócone to te, które w trakcie trwania małżeństwa zostały prawidłowo zużyte na wspólne potrzeby rodziny.

Intercyza czy wspólność - co lepsze?

Na te pytanie warto odpowiedzieć sobie przed zawarciem związku małżeńskiego, pomimo że w każdej chwili można zmienić swoją decyzję. Pierwsze lata małżeństwa są decydujące i to wtedy małżonkowie uczą się wspólnego życia i dzielą wspólne sprawy. Jeśli należą do nich pieniądze, muszą ustalić zasady ich zarabiania oraz wydawania a także sposób zarządzania finansami i domowym budżetem. Pieniądze nierzadko są również jednym z powodów małżeńskich kłótni, które mogą zakończyć się rozwodem. Lepiej do tego nie dopuścić.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6408 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14952 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8544 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.