KREDYTY, POŻYCZKI

HISTORIA KREDYTOWA A WNIOSEK O KREDYT HIPOTECZNY

17 PAŹDZIERNIKA 2019

Czy pozytywna historia kredytowa może mieć wpływ na wynegocjowanie korzystniejszych warunków kredytu hipotecznego? Czy zła historia przeszłych zobowiązań całkowicie odbiera możliwość uzyskania kolejnego finansowania ze strony banku? Wiele osób posiada błędne informacje na temat historii kredytowej. W tym artykule dowiesz się, jak historia kredytowa wpływa na rozpatrzenie Twojego wniosku o kredyt.

historia-kredytowa

Negatywna historia kredytowa a kredyt hipoteczny

Z  pewnością możemy mówić o negatywnej historii kredytowej, ale jak wygląda sprawa, gdy regularnie i poprawnie spłacamy swoje zobowiązanie finansowe? Dla instytucji finansowej potencjalny kredytobiorca, niezależnie od tego, ile pożyczek zaciągnął i od tego czy wszystkie z nich spłacił w terminie, jego historia będzie dla banku prawidłowa. W tym przypadku znaczenie ma fakt, że pieniądze na czas spływały do banku i fakt posiadania dużej ilości kredytów w przeszłości, a także braku opóźnień w terminowym regulowaniu rat na pewno nie będzie kartą przetargową w negocjacji z bankiem. W tym przypadku najważniejszy jest majątek, wysokość miesięcznych kapitałów oraz aktywa, które posiada kredytobiorca.

Z kolei zła historia kredytowa jak najbardziej może być już stopniowana. Bank w tym przypadku będzie brał pod uwagę ilość opóźnień w spłacie, ich długość, wysokość przeterminowanego zadłużenia oraz ilość zaciągniętych pożyczek (w przypadku złej historii kredytowej będzie miało to znaczenie). Kolokwialnie można więc stwierdzić, że zła historia kredytowa dzieli się na nienajgorszą, złą i bardzo złą.

Konsument musi pamiętać, że nie ma jednego, ogólnodostępnego wzoru, z którego korzystają banki przy ocenie kredytodawcy. W efekcie może się okazać, że jedna instytucja odrzuci wniosek o kredyt hipoteczny, druga natomiast go zaakceptuje (stawiając dodatkowo warunki, przykładowo w postaci ubezpieczenia kredytu lub zewnętrznego poręczenia). W związku z tym, nawet jeżeli obawiasz się, że Twoja historia kredytowa nie jest nienaganna, nie powinno Cię to zniechęcać przed złożeniem wniosku o kredyt.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Jednocześnie, warto starać się poprawić swój rating kredytowy. Ten będzie zależał od dochodów, formy zatrudnienia, pozostałych miesięcznych obciążeń (kredytów, pożyczek, kart kredytowych i stałych kosztów) i ogólnego majątku.

Chociaż z częścią tych kwestii nie można poradzić sobie od razu, to przykładowo zamknięcie kart kredytowych to proste i dostępne od ręki rozwiązanie. Istniejące szybkie pożyczki i kredyty gotówkowe można natomiast konsolidować w jeden kredyt konsolidacyjny, z mniejszą ratą miesięczną, zmniejszając tym samym sumę miesięcznych obciążeń.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10233 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
23877 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
13644 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.