KREDYTY, POŻYCZKI

JESTEM W BIKU - CO TERAZ?

22 GRUDNIA 2015

W dzisiejszych czasach podpisywanie umów kredytowych to chleb powszedni. Ludzie, chcąc realizować swoje marzenia o kupnie nowego samochodu czy nabyciu własnej nieruchomości, decydują się na „zaciągnięcie” kredytu. W przypadku, gdy kredyt jest udzielany, to nie ma powodów do obaw. Często jednak dzieje się tak, że instytucje bankowe odmawiają nam udzielenia pożyczki, ze względu na naszą negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. Czy niekorzystna sytuacja jest jednocześnie ostatecznym wyrokiem? Czy istnieje skuteczna recepta na wyeliminowanie problemu nieudzielenia kredytu?

czyszczenie bik, jak wyczyścic bik, jestem w biku co teraz


Czym jest BIK?

BIK to trzyliterowy skrót od Biura Informacji Kredytowej. Zgodnie z oficjalną definicją, jest to instytucja, która ma za zadanie gromadzić oraz udostępniać dane dotyczące naszej historii kredytowej. Znajdują się tam wszystkie informacje o naszych kredytach, ratach czy innych zobowiązaniach finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że w BIK-u umieszczane są nie tylko negatywne komunikaty o naszych zaległościach, ale również wszystkie te natury pozytywnej (terminowe spłacanie zobowiązań, itd.). BIK bowiem może być również świetnym narzędziem do budowania naszej dobrej renomy w świecie finansów. O tej kwestii, szerzej można przeczytać pod tym adresem.

Kiedy BIK staje się problemem

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, BIK odnotowuje wszystkie nasze działania na rynku finansowym. Dlatego też, jeżeli dopuszczamy się zaniedbań w spłacie kredytu lub nasze wynagrodzenie egzekwowane jest przez komornika, to wszystko jest skrupulatnie zanotowane.

Wnioskując do banku o udzielenie kredytu, instytucja ta, wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej z prośbą o informację na temat rzetelności osoby wnioskującej. Jeżeli nasza historia kredytowa w BIK jest daleka od ideału, bank może odmówić udzielenia nam kredytu, ze względu na obawę o zwrot pożyczonej kwoty.  Mówiąc krótko, nie jesteśmy dla niego wiarygodni.Czy można usunąć negatywną historię kredytową?

Wiele osób zadaje, więc sobie pytanie, czy znajdowanie się w BIKU oznacza każdorazowe odrzucanie naszego wniosku o kredyt? Zdecydowanie nie, gdyż istnieją sposoby, dzięki którym można pozbyć się wybranego wpisu. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest spełniony przynajmniej jeden z trzech warunków, które zostały oficjalnie ustalone przez Biuro Informacji Kredytowej:

1.   Pierwszym z nich, jest odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Ta kwestia jednak dotyczy tylko przypadku, gdy wpis nie jest efektem zaniedbania kredytowego, a właśnie rzetelnego spłacania danego zobowiązania finansowego. W rezultacie, nie jest to zbyt często stosowane, gdyż przecież nie ma sensu usuwania wpisu, który świadczy o naszej sumienności i daje szanse na korzystniejsze warunki kredytu w przyszłości.
2.   Kolejnym warunkiem usuwania wpisów z Biura Informacji Kredytowej jest sytuacja, gdy bank lub SKOK omyłkowo wprowadził nieprawdziwe lub błędne dane. Może zdarzyć się, bowiem tak, że pomimo rzetelnego spłacania naszego zobowiązania finansowego, dostajemy odmowę kredytową. Wobec takiego rozwoju wypadków, istnieje możliwość przeanalizowania raportu naszej historii kredytowej i jeżeli okaże się, że ktoś wprowadził tam błędne dane, można wnioskować o ich wykasowanie.
3.   Tylko ostatni przypadek jest skierowany do osób, które figurują w Biurze Informacji Kredytowej ze względu na finansowe zaniedbania. Jeżeli zobowiązanie zostało ostatecznie spłacone i jednocześnie upłynęło od tego pięć lat, wtedy były dłużnik może wnioskować o usunięcie takiego negatywnego wpisu.

Kto może przeprowadzić czyszczenie BIKu?

Jeżeli chociaż jeden z powyższych warunków został spełniony, to istnieją przesłanki prawne, aby usunąć wybrany wpis z Biura Informacji Kredytowej. Teoretycznie, cały proceder mogą przeprowadzić jedynie bank lub SKOK, którzy są właścicielami danych przekazywanych do Biura Informacji Kredytowej.  Pewne czynności klient może jednak zrobić  sam, poprzez skonstruowanie odpowiedniego wniosku, który będzie podłożem do przeprowadzenia całego procederu. Następnie taki wniosek należy złożyć w banku lub SKOKU, który wcześniej przesyłał dane do BIK-u i jest ich właścicielem. Można również zlecić takie postępowanie profesjonalnej firmie, która w swojej działalności świadczy usługi z zakresu czyszczenia BIK-u. Szczególnie jest to pomocne w sytuacji, gdy sami mamy trudność ze skonstruowaniem niełatwego wniosku i nie posiadamy niezbędnej wiedzy oraz umiejętności do przeprowadzenia tej procedury. Takie przedsiębiorstwa mają w swoich szeregach odpowiednich ekspertów, dla których przeprowadzenie całej operacji nie powinno być zbyt dużym wyzwaniem.  

Jak możemy zaobserwować na załączonych przykładach, znalezienie się w BIKU w sytuacji niekorzystnej, nie musi wcale oznaczać katastrofy. Jeżeli spełnimy odpowiednie warunki, możemy z powodzeniem pozbyć się negatywnego wpisu i ponownie realizować swoje marzenia o nowym samochodzie czy nieruchomości.

Tekst: Bartłomiej DuszaKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.