KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY A WYNAJEM MIESZKANIA

9 MAJA 2016

Wynajmowanie mieszkania stało się ostatnimi czasy bardzo dobrym sposobem na dodatkowy zarobek. W pogoni za pieniądzem, ludzie inwestują w nieruchomości, które z roku na rok zyskują na wartości. Niektórzy kupują je za własne pieniądze, większość decyduje się na kredyt hipoteczny. Czy to się opłaca?

wynajem

Przewidywano, że mieszkania z rynku wtórnego zaczną tracić na wartości. Tak się jednak nie stało a za sprawą dopuszczenia ich do programu MDM, prawdopodobnie ich wartość będzie rosła wraz z rosnącym zainteresowaniem uczestników tego programu. Osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o aktualnych zasadach programu MDM, polecamy zajrzeć na stronę mieszkaniedlamlodych.com.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny, by zakupić nieruchomość pod wynajem? Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować kilka ważnych kwestii, które mogą pomóc w kalkulacji zysków i ewentualnych strat. Przede wszystkim warto skupić się na:

  • zdolność kredytowa
  • rata kredytu
  • dodatkowe opłaty
  • ceny mieszkań
  • popyt
  • opłaty związane z mieszkaniem

kredyt hipoteczny

Wyliczenie zdolności kredytowej to podstawa przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Bank z pewnością będzie pytał o zarobki i weźmie pod uwagę historię kredytową zapisaną w BIK. Zdając sobie sprawę z tego, jaką ma się zdolność kredytową, można wiedzieć o jaką kwotę warto się ubiegać, aby kredyt hipoteczny otrzymać. W ten sposób wiadomo jest również, w jakich przedziałach cenowych należy szukać mieszkania.

Rata kredytu ma duże znaczenie, ponieważ to od niej zależy, czy i ile zyskamy lub ile stracimy wynajmując kupione mieszkanie. Na wysokość raty składają się takie czynniki, jak oprocentowanie, właściwa kwota zaciągniętego kredytu i długość kredytowania. Jeśli okaże się ona bardzo wysoka, możemy mieć problem z jej spłatą. Całość pieniędzy z wynajmu może pójść na spłatę raty, nie przynosząc z tego żadnych profitów poza “spłacaniem się” kredytu, czasem będzie trzeba nawet dołożyć coś z własnych pieniędzy. Można również ustalić wysoką cenę odstępnego, jednakże wtedy trzeba się liczyć z mniejszym odzewem na własną ofertę.

Dodatkowe opłaty związane przede wszystkim z kredytem hipotecznym na zakup mieszkania to prowizja dla banku, ubezpieczenie kredytu (nie jest obowiązkowe, ale często jest elementem oferty kredytu), ubezpieczenie mieszkania (obowiązkowe) czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (opcjonalnie) a także wycena mieszkania, wpis u notariusza itp. To wszystko powoduje zwiększenie kosztów związanych z kredytem hipotecznym.

Ceny mieszkań na rynku zależą od ich usytuowania (duże miasto, małe miasto, śródmieście, przedmieścia) i indywidualnych preferencji (metraż mieszkania, ustawność pokoi, natężenie hałasu i światła, ogólny stan mieszkania). Warto wcześniej ustalić kwotę kredytu, jaka będzie możliwa do uzyskania i skonfrontować ją z cechami mieszkania, które planuje się kupić.

Popyt ogólny na mieszkania do wynajęcia jest wszędzie. Wystarczy jednak trochę zainteresować się rynkiem nieruchomości, aby zauważyć, gdzie zainteresowanie jest większe. Przykładowo, miasto studenckie z pewnością będzie potrzebowało mieszkań w pobliżu uczelni dla studentów a także dużo większy popyt będzie na mieszkania w pobliżu stref zakładów pracy i w samym centrum miasta. Z mniejszym zainteresowaniem spotkają się mieszkania znajdujące się w strefie złej komunikacji czy nieciekawej okolicy (brak sklepów, szkół).

Opłat związanych z mieszkaniem jest zazwyczaj dużo. Po zakupie mieszkania często trzeba go wyremontować bądź doprowadzić do takiego stanu, aby był zachęcający dla przyszłych wynajmujących. Trzeba liczyć się z tym, że większe prace remontowe zawsze będą udziałem właściciela mieszkania chyba, że strony ustalą inaczej. Warto też pamiętać, że zanim znajdzie się wynajmujący może być okres, w którym mieszkanie będzie stało puste, więc płacenie za czynsz a zarazem spłata raty przypadnie właścicielowi. Problem większej wagi będzie wtedy, gdy lokatorzy się znajdą, ale nie będą płacić. Dobrze skonstruowana umowa najmu może pomóc poradzić sobie w takiej sytuacji (np. wysoka kaucja początkowa).

Jeśli powyższe punkty zostaną bardzo dobrze przeanalizowane, łatwiej będzie podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego i kupieniu mieszkania. Należy również pamiętać, że spłacone mieszkanie będzie już samo w sobie zamrożonym kapitałem a dodatkowo może generować zyski. To doskonały pomysł na inwestycję.

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertami kredytów, przejdź do naszej porównywarki kredytów hipotecznych.

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5640 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13160 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7520 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.