KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY – JAKIE DOKUMENTY SĄ NIEZBĘDNE, ABY GO OTRZYMAĆ?

12 CZERWCA 2018

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Na takie wsparcie przed zakupem nieruchomości decydują się zarówno osoby młode, jak i bardziej doświadczone. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne, aby utrzymać kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie.

kredyt hipoteczny - jakie dokumenty sa niezbedne, aby go otrzymac

Wniosek o kredyt hipoteczny

Jeśli ubiegamy się o przyznanie nam kredytu hipotecznego musimy złożyć wniosek, w każdy banku, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Taką prośbę możesz dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem doradcy finansowego. Każda instytucja finansowa może posiadać nieco różnicową listę wymaganych dokumentów, które należy dostarczyć wraz z wnioskiem. Celem banku jest określenie Twojej zdolności kredytowej i potwierdzenie wiarygodności. Złożony wniosek jest ważny tylko przez trzydzieści dni.

Krok pierwszy - potwierdzenie tożsamości

Potwierdzeniem Twojej tożsamości, w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, jest aktualny dowód osobisty oraz inny dokument ze zdjęciem, który potwierdza Twoje dane. Może być to aktualne prawo jazdy bądź paszport. Pamiętaj, że dokumenty muszą być w dobrym stanie. Pracownik banku prawdopodobnie odrzucić zniszczony dowód osobisty. Wyrobienie nowych dokumentów jest czasochłonne i opóźni procedurę przyznania kredytu.

W przypadku korzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” należy dostarczyć intercyzę, jeśli została zawarta, a także odpis aktu małżeństw oraz aktu urodzenia dziecka. Osoby po rozwodzie lub w trakcie separacji muszą przedstawić orzeczenie w tej sprawie.

W przypadku obywateli innego państwa, którzy staraj się o kredyt hipoteczny w Polsce sprawa wygląda nieco inaczej. Obcokrajowiec powinien przedstawić swój paszport, drugi dokument potwierdzający jego tożsamość oraz potwierdzenie, że przebywa na terenie Polski legalnie.

Jak jest Twoja zdolność kredytowa?

Informacja o Twojej zdolności kredytowej, a co za tym idzie wysokość Twoich dochodów to dla banku sprawa kluczowa. Tutaj rodzaj wymaganych dokumentów jest zależny od rodzaju zatrudnienia. Zacznijmy o osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Swoje zatrudnienie potwierdzamy zaświadczeniem na druku bankowym od pracodawcy. Takie zaświadczenie również jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Przekazuje ono dane o zatrudnieniu oraz informacje na temat dochodu i ewentualnych obciążeń na wynagrodzeniu. Wpływy na konto należy udokumentować poprzez pokazanie wyciągów bankowych z kilku poprzednich miesięcy/. Jeśli posiadasz umowę o pracę na czas określony, musisz być przygotowany na prośbę banku o dostarczenie oświadczenia pracodawcy o możliwości dalszej współpracy. Jeśli w trakcie pracy nastąpiły zmiany wynagrodzenia, musisz posiadać potwierdzenie tej sytuacji w postaci aneksu do umowy. Ostatnim już dokument w tej sytuacji jest rozliczenie PIT 37 za ubiegły rok.

Informacje dla posiadaczy działalności gospodarczej

Jeśli posiadasz działalność gospodarczą i ubiegasz się o kredyt hipoteczny musisz dostarczyć do banku:

  • zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
  • zaświadczenie z ZUS-u, które potwierdza, że nie posiadasz żadnych zaległości w płaceniu składek;
  • dokumenty rejestrowe Twojej działalności;
  • zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej;
  • zaświadczeni z Urzędu Skarbowego, które potwierdzeni fakt, że płacisz wszelkie należności podatkowe;
  • wyciąg z konta firmowego przeważnie na okres minionego roku.

Kredyty hipoteczne – porównywarka!

Dokumenty, które dotyczą wybranej nieruchomości

Rynek nieruchomości możemy podzielić na pierwotny oraz wtórny. Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego są nowe, zakupione od dewelopera. Ubiegając się o kredyt musimy w kolejnym etapie dostarczyć do banku: umowę przedwstępną zawartą z deweloperem, wpis z ewidencji rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym budowana jest nieruch umość oraz odpis KRS dewelopera, prawomocna decyzja o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy, a także kopie pełnomocnictw reprezentantów dewelopera.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, czyli zamieszkiwane wcześniej przez innych lokatorów, należy przedstawić umowę przedwstępna zawartą ze sprzedawcą (może być to akt notarialny), odpis z księgi wieczystej nieruchomości (jest dostępny w formie elektronicznej) i dokumenty potwierdzające prawa zbywcy do lokalu, a także zaświadczenie pochodzące ze spółdzielni w sprawie przydziału, jeśli mieszkanie jest spółdzielcze.

Teraz już wiesz, jak dokumenty należy przygotować stając się o kredyt hipoteczny. Jeśli chce zapoznać się z aktualnymi ofertami banków na kredyt hipoteczny – porównywarka to świetne rozwiązanie!


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5640 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13160 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7520 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.