KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA CZY KREDYT? WYBIERZ NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DLA SIEBIE

19 LIPCA 2018

Pojęcie pożyczki oraz kredytu w potocznym języku często uważane jest za tożsame, w efekcie czego traktujemy je jako te same produkty finansowe. W rzeczywistości jednak kredyt, jak i pożyczka będą charakteryzowały się innymi podstawami prawnymi, a co za tym idzie zasadami ich przyznawania, egzekucji oraz wysokości oprocentowania, czy też możliwością ich udzielania przez określone podmioty. W poniższym tekście postaramy się podać krótkie definicje obu z nich i wskazać ten, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy! Poznaj największe różnice między kredytem a pożyczką.

pożyczka czy kredyt - wybierz najlepsze rozwiazanie

Kredyt a pożyczka – podstawowe różnice

Różnica pomiędzy kredytem a pożyczką widoczna jest od razu na poziomie legislacyjnym – kredyty reguluje bowiem prawo bankowe, natomiast pożyczki prawo cywilne. Jako, że kredyt zwyczajowo opiewa na większe kwoty, zasady co do jego udzielenia są o wiele bardziej restrykcyjne. W przypadku pożyczki wystarczająca będzie umowa słowna, jeżeli chodzi o kredyt – na przykład na zakup samochodu, budowę domu lub rozwój biznesu – niezbędne jest podpisanie właściwej umowy.

Co więcej kredytu udziela jedynie bank i opiewa on na ściśle określoną sumę i zazwyczaj posiada ściśle określony cel (oprócz kredytu gotówkowego) oraz zabezpieczenie (w praktyce najczęściej staje się nią hipoteka).

Pożyczki z zasady należą do produktów mniej sformalizowanych, a kredyt ściśle regulują przepisy. Z drugiej strony pożyczkę łatwiej uzyskać przy niskiej zdolności kredytowej, a instytucja, która jej udziela wymaga od nas mniej formalności.

Kiedy kredyt a kiedy pożyczkę?

Kiedy budujesz wspomniany wcześniej dom lub szykujesz się na wydatki znacznie przekraczające Twoje miesięczne dochody, wtedy jedynym rozwiązaniem będzie kredyt. Bank po analizie Twojej zdolności finansowej podejmuje pozytywną bądź negatywną decyzję o jego przyznaniu na określony okres i na określonych warunkach.

Jeżeli natomiast chodzi o kwoty relatywnie mniejsze – rzędu do kilkunastu lub czasami do kilkudziesięciu tysięcy – wtedy warto zastanowić się nad pożyczką. Istotną kwestią jest też to w jakiej sytuacji się znajdujesz. Jeżeli brakuje Ci pieniędzy na spłaty rat innych kredytów, potrzebujesz na szybko gotówki, a wiesz, że Twój rating kredytowy jest bardzo niski, to wtedy jedynym dostępnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka (obecnie wiele instytucji oferuje nawet 50 tysięcy bez dodatkowych formalności).

Za łatwiejszym dostępem do pieniędzy idą jednak większe koszty. Zwyczajowo pożyczki są o wiele wyżej oprocentowane od kredytów – instytucja, która jej udziela ponosi bowiem większe ryzyko, pobierając jednocześnie dodatkowe tantiemy za niekontrolowanie pożyczkobiorcy w takim stopniu, w jakim zrobiłby to bank.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.