KREDYTY, POŻYCZKI

ŻYJEMY NA KREDYT - JAKIE KREDYTY BIORĄ MŁODZI POLACY?

12 LISTOPADA 2019

Karta kredytowa na opłacenie codziennych wydatków, kredyt gotówkowy na wczasy, pożyczka na samochód i wesele czy kredyt hipoteczny w celu kupienia i urządzenia własnego „M”. Jak wynika z wrześniowych danych Biura Informacja Kredytowej (BIK) ponad 600 tysięcy młodych Polaków posiada kredytowe zobowiązania finansowe, których wartość w pierwszym półroczu 2019 roku wynosiła niemal 11 miliardów złotych. Wśród nich kredyty mieszkaniowe stanowią 30% łącznej wartości.

jakie kredyty biora mlodzi polacy

Młodzi Polacy spłacają ponad milion kredytów!

Jak podaje BIK, młodzi Polacy w I pierwszej połowie bieżącego roku  spłacali 1,11 miliona różnych kredytów, wśród których 70% stanowiły kredyty konsumpcyjne (gotówkowe i ratalne). Na drugim miejscu plasowały się linie kredytowe (limity na koncie) odpowiadające za 20,9% zadłużenia, następnie karty kredytowe (12,2%) oraz kredyty mieszkaniowe (1%).

Chociaż procentowa liczba kredytów hipotecznych w grupie wszystkich zobowiązań jest niewielka, to ich nominalna wartość jest znacząca i wynosi 2,7 mld zł, co stanowi ponad jedną trzecią całego długu posiadanego przez młodych. Średnia wartość zaciąganego kredytu wynosi 200 tysięcy złotych, a obecnie w gronie osób w przedziale wiekowym 18-24 kredyt spłaca ponad 25 tysięcy osób.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że w całej grupie żyjących na kredyt młodych Polaków, tylko 9% spłaca nieterminowo swoje zobowiązania (regulując ratę kredytu po upływie 90 dni od wyznaczonego terminu).

Życie na kredyt i wysokie koszty utrzymania

Odpowiedź na pytanie, co wywołuje u młodych osób potrzebę zaciągnięcia kredytu jest niezwykle prosta. Jak podaje BIK, powodem są wysokie ceny mieszkań na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomość, gdzie koszt jednego metra kwadratowego to często dwukrotność przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Zbyt małe uposażenie młodych ludzi powoduje jednocześnie, że nie są oni w stanie odłożyć odpowiedniej ilości środków, aby zaplanować wakacyjny wyjazd, sfinansować zakup samochodu, czy też wesela.

Na kredyt żyją nie tylko młodzi Polacy, ale również pozostałe grupy wiekowe. W Krajowym Rejestrze Długów (KRS) widnieje obecnie 2,5 miliona osób, których długi sięgają niemal 50 miliardów złotych. Polacy w średnim wieku, między 36-59 rokiem życia podobnie jak ich dzieci również korzystają ze wsparcia finansowego i posiadają do oddania łącznie 28 miliardów złotych. Jest to spowodowane między innymi tym, że coraz później decydujemy się na założenie rodziny, przez co czas spłaty zobowiązań przesuwa się.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10056 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
23464 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
13408 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.