AKTUALNOŚCI

CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ ALIMENTY NA DZIECKO?

13 MAJA 2019

Wiele osób zastanawia się, czy alimenty zasądzone od małżonka lub rodziców mogą podlegać egzekucji komorniczej. Co w przypadku osób, dla których jest jedyne źródło stałego dochodu? Czy komornik ma możliwość zajęcia alimentów wypłacanych na dziecko?  Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

czy komornik moze zajac alimenty

Czy komornik może zająć alimenty? – ustawy prawne

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy komornik może zająć alimenty, warto sięgnąć po kodeks postępowania cywilnego. W artykule 833, paragraf 6 znajduje się zapis wyraźnie mówiący, że świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji komorniczej. W związku z tym komornik nie może dokonać ich zajęcia w momencie, kiedy są dodatkiem do miesięcznych dochodów, jak i stanowią ich podstawę.

Ten sam artykuł kodeksu cywilnego informuje jednocześnie, że komornik nie ma możliwości zajęcia środków wypłacanych w momencie bezskuteczności egzekucji alimentów, dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych, dla sierot, zasiłków dla opiekunów, świadczeń z pomocy społecznej oraz świadczeń wychowawczych.

Zajęcie konta przez komornika – co z 500 Plus?

Świadczenia wychowawcze zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 roku dotyczącej pomocy państwa w wychowaniu dzieci, również są zwolnione z egzekucji komorniczej. Za takie świadczenie uważany jest między innymi program Rodzina 500+. W efekcie matka, ojciec lub opiekun faktyczny nie musi obawiać się o utratę środków wypłacanych co miesiąc w ramach programu . Zajęcie konta przez komornika nie obejmuje także środków ze wspomnianego programu rządowego.

Doświadczenie pokazuje jednak, że zdarzają się przypadki, że komornicy zajmują środki pochodzące ze wskazanych zaświadczeń. Jest to spowodowane niewiedzą, co do źródła pochodzenia środków znajdujących się na rachunku bankowym zadłużonego. W takim wypadku niezbędne jest przedstawienie dowodów w formie potwierdzeń przelewów dokumentujących źródło pochodzenia pieniędzy, co powinno skutkować automatycznym ich zwolnieniem spod zajęcia komorniczego.

Aby uchronić się przed takimi wypadkami, warto pomyśleć o koncie rodzinnym (socjalnym), na które wpływać mogą tylko i wyłącznie świadczenia nie podlegające egzekucji komorniczej (czyli między innymi alimenty, zasiłki oraz 500+).

Utrudniony kontakt z komornikiem – co robić?

Jeżeli Twoim zdaniem środki zostały bezprawnie zajęte przez komornika, a ten nie reaguje na wnioski o zwolnienie ich z egzekucji, wtedy ostatecznym wyjściem będzie złożenie oficjalnej skargi: „Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności” – informuje artykuł 767 kodeksu prawa cywilnego.

Teraz już wiesz, czy komornik może zająć alimenty, które otrzymujesz. Jeśli interesują się takie tematy, jak: zajęcia konta przez komornika czy jak wypełnić wniosek na 500 plus zapraszamy do czytania naszego bloga.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5991 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13979 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7988 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.