AKTUALNOŚCI

CZY WARTO POSIADAĆ KARTĘ ZBLIŻENIOWĄ?

4 LIPCA 2018

Posiadanie karty debetowej lub kredytowej z funkcją płatności zbliżeniowych niesie ze sobą wiele korzyści, ale również niebezpieczeństw. Wykonywanie transakcji zbliżeniowych zdecydowanie usprawnia i ułatwia zakupy. Jakie są inne zalety posiadania karty zbliżeniowej?

czy warto posiadac karte zblizeniowa

Transakcje bez kodu PIN

Zgadza się. Każdy może dokonać płatności zbliżeniowej kartą do kwoty 50 złotych bez konieczności wpisywania kodu PIN. Operacje powyżej tej kwoty muszą zostać potwierdzone kodem. Wiele banków do aktywacji funkcji zbliżeniowej wymaga minimum 150 złotych na rachunku bankowym w przypadku kart debetowych. Jeśli zaś chodzi o karty kredytowe, to funkcja płatności zbliżeniowej jest uruchomiona dopiero po dokonaniu pierwszej transakcji z użyciem kodu PIN.

Limit transakcji bez PIN zostanie zwiększony

W przyszłym roku bez podawania kodu PIN będziemy mogli zapłacić również za większe zakupy. Najwięksi wydawcy kart kredytowych i debetowych planują zwiększenie limitu dla transakcji zbliżeniowych. Skąd ta zmiana? Polacy płacą za zakupy zbliżeniowo częściej i chętniej niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Kwoty dokonywanych płatności znacznie się zwiększyły i nawet za duże zakupy wolimy płacić zbliżeniowo. Nie ma tutaj różnicy pomiędzy tradycyjną a zbliżeniową metodą płacenia, ponieważ obie wymagają zweryfikowania płatności za pomocą PIN-u.

Obecny limit według wielu jest zbyt mały i przestarzały - dużo niższy niż w innych krajach Europy. Polska obecnie ma najniższy, który został ustalony aż dziesięć lat temu. Największy krok w kierunku zwiększenia limitu wykonał Mastercard, który jako pierwszy złożył wniosek w tej sprawie. Na dokonanie wszelkich zmian tego typu zgodę musi jednak wyrazić Narodowy Bank Polski. Dzięki zwiększeniu limitu technologia płatności zbliżeniowych stanie się znacznie wygodniejsza i z pewnością więcej osób zacznie z niej korzystać.

Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?

Według banków płatności zbliżeniowe są w pełni bezpieczne. Jak tłumaczą tę tezę? Mówią, że aby płatność doszła do skutku, musi być spełnionych kilka warunków, m.in. sprzedawca musi aktywować na terminalu płatniczym czytnik dla płatności zbliżeniowej. Poza tym sygnał wysyłany jest z czytnika tylko w momencie dokonywania płatności, zatem nie ma możliwości dokonania przypadkowej płatności za cudze zakupy.

Możliwe jest złożenie dyspozycji zablokowania funkcjonalności zbliżeniowej na swojej karcie. Niestety rozwiązanie to nie dotyczy kart debetowych z naklejką bądź gadżetów zbliżeniowych. W jaki sposób złożyć dyspozycję blokady? Wystarczy zadzwonić do Biura Obsługi Klienta danego banku.

Pomimo zapewnień banków o bezpieczeństwie płatności zbliżeniowych istnieje możliwość przechwycenia daty ważności oraz numeru karty. MasterCard uspokaja, że nie ma możliwości skopiowania sygnału karty i wykorzystania jej do innej transakcji. Banki, aby nie zniechęcać nas do używania technologii płatności zbliżeniowej, postanowiły z kolei zwracać klientom utracone wskutek kradzieży pieniądze.

Technologia PayPass

Przy płatnościach z użyciem technologii PayPass generowany jest jednorazowy kod, który jest przypisywany tylko jednej transakcji. Dzięki temu nie ma możliwości skopiowania sygnału karty i użycia go do innej płatności. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo transakcji zbliżeniowej.

Wybierz najlepsze konto osobiste

Szukasz darmowego konta bez dodatkowych opłat za wydanie karty zbliżeniowej i prowadzenie rachunku? Świetnie! Najlepsze oferty znajdziesz w naszej porównywarce kont. Zajrzyj i wybierz najlepsze konto dla siebie!


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5187 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12103 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
6916 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.