AKTUALNOŚCI

JAK DZIAŁA FAKTORING? – PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

16 LIPCA 2019

Faktoring, faktor, faktorant, nieprzeterminowane należności z tytuły sprzedaży… Terminy te dla osób niezaznajomionych z ekonomią czy księgowością mogą być niejasne i nie mówią zbyt wiele. Jak się jednak okazuje, faktoring to specyficzna forma finansowania krótkoterminowego, która ma zapewnić szybszy dostęp do gotówki, ale również i szeregu usług dodatkowych (egzekucje płatnicze, czy przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta). Dowiedz się dokładnie, co to jest faktoring.

jak dziala faktoring

Co to jest faktoring?

Mówiąc o factoringu, należy wspomnieć o dwóch stronach sprawy. Pierwszą z nich jest faktor, czyli firma zajmująca się faktoringiem, drugą natomiast faktorant, czyli przedsiębiorstwo lub osoba korzystająca z tego rozwiązania. Dla lepszego zrozumiem tego, co to jest factoring, posłużymy się przykładem:

Załóżmy, że prowadzisz przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się sprzedażą owoców. Specyfika rynku jest taka, że od momentu dostarczenia klientowi towaru i wystawienia faktury musisz czekać nawet do kilkudziesięciu dni na uzyskanie płatności, co negatywnie wpływa na płynność finansową Twojego biznesu. W tym miejscu pojawia się faktor, który przelewa na Twoje konto środki za zrealizowaną sprzedaż owoców (całość lub część), a następnie sam zajmuje się egzekucją tychże środków od Twojego klienta.

W Polsce nie obowiązują obecnie jednolite przepisy dotyczące faktoringu, w związku z czym umowy faktoringu opierają się o przepisy prawa cywilnego oraz o grunt prawa międzynarodowego. Zazwyczaj faktor świadczy więcej niż jedną usługę faktorantowi (oprócz finansowania krótkoterminowego), przykładowo prowadzi w jego imieniu rozliczenia związane z wierzytelnością, inkaso tejże wierzytelności oraz bierze na siebie ryzyko niewypłacenia środków przez dłużnika. W momencie podpisania umowy faktoringowej, dłużnik musi zostać poinformowany o tym, że własność wierzytelności została przeniesiona na inny podmiot.

Faktoring, ile to tak naprawdę kosztuje?

faktoring - ile to kosztuje

Faktoring, podobnie jak szereg innych usług finansowych opiera się o system odsetkowy, który jest bezpośrednim zyskiem faktora. Ich wysokość będzie zależała od tego ile środków faktor przekazuje faktorantowi (zaliczki na spłatę faktury zazwyczaj wahają się w przedziale od 80 do 100% wartości dokumentu). Wysokość odsetek może być bardzo różna, zazwyczaj jej podstawą obliczeniową jest stawka WIBOR-u.

Dodatkowo faktorant musi doliczyć koszty związane z prowizją naliczaną przez faktora – marża wynosi w tym przypadku nawet do 3% od wszystkich faktur w skali miesiąca. Do pozostałych kosztów należy doliczyć opłaty przygotowawcze, opłaty za obsługę prawną, analizę zadłużenia wierzycieli, itd. W przypadku rynków i gałęzi gospodarki, w których niewypłacalność kontrahentów lub problem z terminowością są bardzo duże, nadal jest to lepsze rozwiązanie dla przedsiębiorcy niż narażenie się na brak płynności finansowej.

Jeśli interesują Cię artykułu dotyczące przedsiębiorstw, zapraszamy do śledzenia naszy artykułów na blogu.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5868 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13692 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7824 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.