AKTUALNOŚCI

JAKĄ KWOTĘ MOŻE ZABRAĆ KOMORNIK Z EMERYTURY?

26 SIERPNIA 2019

Zajmowanie części kwoty wynagrodzenia lub emerytury to najczęstszy sposób egzekucji długów przez komorników. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę komornik może miesięcznie przejmować maksymalnie 50% wynagrodzenia, jakie reguły obowiązują w przypadku emerytur? Dowiesz się o tym z naszego artykułu.

czy-komornik-moze-zajac-konto-emeryta

Czy komornik może zająć konto emeryta?

Jeszcze do końca 2016 roku komornik miał prawo zajęcia równowartości połowy najniższej emerytury, jednak od kilku lat musi zostawić dłużnikowi 75% z tej kwoty. W 2019 roku minimalna kwota emerytury wynosiła 1110 zł, wynika więc z tego, że komornik musi zostawić do użytku osoby zadłużonej kwoty co najmniej 825 zł. Nadwyżki powyżej wspomnianej sumy mogą podlegać egzekucji komorniczej, obowiązują jednak górne limity, których komornik nie może przekroczyć.

Jeżeli zadłużenie dotyczy świadczeń alimentacyjnych, komornik ma prawo potrącić 60% emerytury, w przypadku zadłużeń wynikających z opłatami za pobyt w domu pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych maksymalna wartość potrącenia wynosi 50%. W jakichkolwiek innych przypadkach zadłużenia (na przykład z tytułu pożyczek lub kredytów), komornik w ramach zajęcia blokuje maksymalnie 25% emerytury.

Podstawą prawną powyżej wspomnianych stawek jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, artykuł 140 dotyczący granicy potrąceń.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego dla emerytów

Zakładając, że Twoja emerytura brutto opiewa na minimalną wartość 1100 złotych, to komornik w maksymalnym zajęciu będzie mógł zablokować 275 złotych na Twoim rachunku. Gdybyś otrzymywał już 1500 złotych emerytury, wtedy komornik będzie mógł zająć maksymalnie 375 zł, a na Twoim koncie pozostanie niespełna 883 zł (wartości netto). W przypadku emerytury opiewającej na 2000 zł brutto, komornik będzie mógł przejąć 500 zł, zostawiając Ci 1161 zł.

Emeryt otrzymujący 2500 zł może spodziewać się maksymalnego zajęcia komorniczego w wysokości 625 zł, po którym zostanie mu niespełna 1500 zł emerytury netto. Przy emeryturze rzędu 3 tysięcy złotych brutto, zajęcie komornicze wzrośnie natomiast do 750 zł, a na koncie emeryta zostanie 1719 zł netto (powyższe wyliczenia dotyczą emerytur, przy których komornika potrąca do 25% kwoty).

Odpowiedzialnym za potrącenie emerytury jest Zakład Usług Społecznych (ZUS), tak jak w przypadku zatrudnionych na umowę o pracę byłby to pracodawca. Na wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego nie będzie miała wpływu ilość egzekucji, które są procedowane w przypadku danego dłużnika.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.