AKTUALNOŚCI

NA CZYM POLEGA "MAŁY ZUS"?

20 MARCA 2020

Osoby prowadzące działalność gospodarczą każdego miesiąca opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, które sięgają niemal 1500 złotych miesięcznie. Rząd w 2019 roku zaproponował jednak alternatywę dla małych przedsiębiorców generujących każdego miesiąca niewysokie przychody, w ramach, której mogli płacić obniżone stawki z tytułu tak zwanego „małego ZUS-u”. W 2020 zaproponowano natomiast rozszerzenie tego programu do „małego ZUS-u Plus”, dzięki czemu obejmie on większą grupę przedsiębiorców, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych.

maly zus

Jaka jest różnica między małym ZUS-em i małym ZUS-em Plus?

Program Mały ZUS obowiązywał w 2019 roku i dotyczył tych przedsiębiorców, którzy w 2018 roku osiągali średniomiesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego (nie zarobili więcej niż 63 tysięcy złotych w skali całego roku). W ramach tego programu, składki na ubezpieczenia społeczne były naliczane proporcjonalnie i zależały od wysokości generowanego przychodu. Od początku powstania programu chęć skorzystania z ulgi wyraziło niemal 190 tysięcy przedsiębiorców prowadzących małe firmy.

Organizacje reprezentujące interesy przedsiębiorców apelowały jednak o modyfikację zasad programu w celu jego poszerzenia. Efektem prowadzonych negocjacji jest Mały ZUS Plus, który obniży składki obecnie korzystającym z Małego ZUS-u i pozwoli kolejnym przedsiębiorcom skorzystać z preferencyjnych warunków.

Program obowiązuje od 1 lutego 2020 roku, a chęć zgłoszenia udziału w nim należało zgłosić do końca lutego. Z kolei osoby, które chcą korzystać z Małego ZUS-u w formie dotychczasowej musiały potwierdzić swój wybór do dnia 8 stycznia 2020. Zgodnie z wyliczeniami rządzących, rozszerzony program obejmie łącznie 320 tysięcy niewielkich polskich przedsiębiorców, których przychód w 2019 roku nie przekroczył 120 tysięcy złotych.

Mały ZUS – kto może skorzystać z ulgi?

Chcąc korzystać z preferencyjnych warunków i płacić mniejszy ZUS, przedsiębiorca musi spełnić nie tylko warunek przychodowy, ale również kilka innych kryteriów. Oto one:

  •          Działalność w 2019 roku musiała być prowadzona przez co najmniej sześćdziesiąt dni,
  •          Przedsiębiorca nie mógł rozliczać się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystać ze zwolnienia sprzedaży z opodatkowania VAT,
  •          Właściciel firmy będzie musiał przekazywać informacje w miesięcznych raportach dotyczące dochodów oraz form opodatkowania,
  •          Obniżoną składkę można opłacać nie dłużej niż przez 3 lata (36 miesięcy) w trakcie kolejnych 5 lat (60 miesięcy) aktywnego prowadzenia działalności.

Warto jednocześnie przypomnieć, że Mały ZUS nie zmienia zasad dotychczasowych obniżek, czyli „ulgi na start” obowiązującej przez pół roku oraz następnie preferencyjnych składek obowiązujących przez 24 miesiące. Dopiero po okresie 30 miesięcy w grę wchodzi program Małego ZUSu.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10842 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25298 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14456 zadowolonych Klientów