AKTUALNOŚCI

O ILE WZROSNĄ CENY PRĄDU W 2020 ROKU?

4 LUTEGO 2020

Urząd Regulacji Energetyki na początku stycznia zatwierdził podwyżki cen prądu, jednak nie wszystkie firmy energetyczne będą mogły podnieść stawki o tyle samo procent. Po zeszłorocznym zamrożeniu cen, w 2020 firmy energetyczne spodziewały się z pewnością większych wzrostów energii, rząd planował natomiast znowu je zablokować. To jednak w pełni się nie udało, a największych podwyżek powinni obawiać się klienci Tauronu, gdzie wzrost może sięgnąć nawet 12,9%. Parlament przekonuje, że pracuje nad ustawą, która zapewni najmniej zamożnym rekompensaty podwyżek, jak na razie nie zaprezentowano jednak jej treści.

o ile wzrosna ceny pradu

Podwyżka ceny prądu o 12,15% w Tauronie

Jak wynika z szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) rachunek finalnego odbiorcy energii od spółki Tauron może wzrosnąć od 11,4% do 12,9%, co w uśrednieniu daje 12,15%. Dla spółki oznacza to około 280 milionów złotych większych zysków w skali roku, dla obywateli natomiast znaczny skok rachunków w porównaniu z ostatnim miesiącami 2019 roku.

Druga w kolejności pod względem wysokości podwyżek jest Energa, w przypadku której szacunki mówią o wzrostach cen o 11,3%. Najmniej na tegorocznych podwyżkach stracą natomiast klienci PGE oraz Enei – w ich przypadku nowe taryfy powinny być wyższe od poprzednich o maksymalnie 11%.

W uśrednieniu można więc stwierdzić, że polski konsument zapłaci za prąd w 2020 roku więcej o około 11,5%. Chociaż na pierwszy rzut oka podwyżka może wydawać się bardzo duża, to początkowo spekulowano, że UKE pozwoli podnieść taryfy nawet o 30%, dostawcy prądu tracą bowiem obecnie na odbiorcach indywidualnych, co potwierdza między innymi Energa. W komunikacie wystosowanym przez spółkę napisano, że zaplanowana na 2020 rok podwyżka nie pozwoli pokryć bieżących kosztów związanych z dostawcą energii elektrycznej.

Wymienione powyżej 4 spółki obsługują 87% polskich gospodarstw domowych (około 13 milionów). Elektrownie w 2019 traciły na dostawie prądu klientom detalicznym, nadrabiając te straty na klientach biznesowych. Rząd do tej pory rekompensował straty zarówno spółkom energetycznym i przedsiębiorstwom, w 2020 roku planuje do tej grupy dodać również najmniej zamożnym konsumentom.

Gospodarstwa domowe zapłacą w 2020 roku 1,6 mld zł więcej za prąd

Jacek Sasin, piastujący w obecnym rządzie rolę wicepremiera oraz ministra aktywów państwowych, przygotował ustawę, na podstawie której końcowy odbiorca energii ma liczyć na rekompensaty od państwa. Te nie będą dotyczyły jednak najprawdopodobniej ludzi zamożnych i nie będą oznaczały automatycznego obniżenia opłaty za rachunek – rekompensaty będą wypłacane dopiero w przyszłym roku wraz z rozliczeniem podatkowym.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6219 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14511 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8292 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.