AKTUALNOŚCI

PIT 2020 - ZOBACZ, JAK SIĘ ROZLICZYĆ

7 KWIETNIA 2020

Podatek PIT płaci każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło lub prowadząca pozarolniczą działalności gospodarczą oraz osiągająca zyski z tytułu szeroko rozumianych umów najmu. PIT, czyli podatek od dochodów osobistych musi zostać co roku przesłany do urzędu skarbowego, odpowiadającego miejscu zamieszkania do 30 kwietnia bieżącego roku na podstawie deklaracji przygotowanych przez pracodawcę lub własnych wyliczeń. Zdecydowana większość podatników będzie wypełniała druk PIT-37, którego rozliczenie stało się prostsze niż kiedykolwiek. Zobacz, jak zrobić to poprawnie w kilka minut.

pit 2020

PIT 2020 rozlicz korzystając z rządowego systemu podatkowego

Już od 2019 roku każdy podatnik może korzystać z rządowego systemu e-PIT w celu złożenia zeznania podatkowego PIT-37 (oraz 28, 36 i 38). Aby się do niego zalogować, wystarczy podać PESEL (lub NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu za rok wcześniejszy niż rok rozliczeniowy oraz jedną z kwot przychodu za rok rozliczeniowy. Szybszym sposobem jest zalogowanie się na stronę przez profil zaufany.

Wszystkie wyliczenia w ramach systemu dokonywane są automatycznie, a użytkownik ma możliwość uzupełnienia informacji o przysługujące mu ulgi podatkowe lub inne odliczenia, z których skorzystał. W efekcie cały proces przygotowywania i składania deklaracji podatkowej, który jest od razu weryfikowany, został maksymalnie uproszczony.

Oprócz systemu e-PIT podatnik może skorzystać również z elektronicznego przesłania dokumentu za pośrednictwem Internetu, złożyć PIT osobiście w urzędzie skarbowym lub skorzystać z kilku dostępnych form alternatywnych np. wysyłka pocztą, złożenie w urzędzie konsularnym, w dowództwie jednostki wojskowej.

Zmiana przepisów

Z dniem 1 stycznia 2020 roku zmianie uległy przepisy podatkowe wprowadzające indywidualny mikrorachunek podatkowy służący do regulowania podatków PIT, CIT oraz VAT. Do tej pory dokumenty te były przesyłane na numery rachunków bankowych poszczególnych urzędów skarbowych, teraz natomiast każdy obywatel i przedsiębiorca posiada indywidualne numery generowane na podstawie numeru PESEL i/lub NIP-u. Każdy może sprawdzić własny numer mikrorachunku podatkowego za pomocą generatora rządowego.

Pamiętaj, że mikrorachunek podatkowy służy jedynie do opłacania należności podatkowych (na przykład w momencie pobrania zbyt niskiej zaliczki na podatek dochodowy lub konieczności dopłaty z tytułu wejścia w wyższy próg podatkowy). Realizacja zwrotów z tytułu nadpłaconego podatku nadal dokonywana jest w ten sam sposób czyli na prywatny rachunek bankowy lub w przypadku braku podania informacji o nim przekazem pocztowym.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów