AKTUALNOŚCI

TRZYNASTA I CZTERNASTA EMERYTURA W 2020 ROKU - KTO JĄ DOSTANIE?

12 MARCA 2020

Zgodnie z ustaleniami budżetowymi trzynasta emerytura ma trafić do rencistów i emerytów w okolicach kwietnia bieżącego roku i wyniesie 1200 złotych brutto. Jeżeli chodzi natomiast o czternastą emeryturę -  ma być wypłacana pod koniec 2021 roku. Sprawdź, komu przysługują dodatkowe świadczenia, ile wynoszą oraz w jaki sposób będą wypłacane.

13 i 14 emerytura w 2020 roku

Kto otrzyma trzynastą emeryturę?

Podobnie jak w 2019 roku, również w 2020 emeryci i renciści mają otrzymać świadczenie w ramach programu Emerytura Plus, który obejmuje niemal 10 milionów uprawnionych do jego poboru. ZUS wypłaci tegoroczną trzynastkę w kwietniu, doliczając ją do normalnej wysokości emerytury lub renty. Na dodatkowe pieniądze w wysokości 1100 zł brutto, czyli niespełna 890 złotych netto liczyć mogą:

  •          renciści i emeryci objęci powszechnym system ubezpieczeniowym,
  •          renciści i emeryci rolnicy,
  •          osoby, które otrzymają emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli, zasiłki przedemerytalne, renty inwalidzkie i wojenne oraz rodzinne oraz świadczenie Mama 4plus.

Wypłata trzynastej emerytury to obciążenie dla budżetu państwa w wysokości 11,7 mld zł, według prognoz na 2020 rok. Termin wpłaty przypadnie na kwiecień i będzie rozłożony na transze, zgodnie z datą wypłaty świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów. Jednocześnie rząd zapowiada, że „trzynastka” ma zostać przekształcona z jednorazowego świadczenia w regularnie wypłacany każdego roku dodatek, co 12 lutego 2020 roku potwierdziło Ministerstwo Rodziny.

„Trzynastka” wypłacana jest w wysokości najniższej krajowej emerytury brutto, będzie wzrastała, więc wraz z podniesieniem minimalnych uposażeń dla emerytów i rencistów.

Kiedy czternasta emerytura i kto może na nią liczyć?

Oprócz trzynastej emerytury, rząd zapowiada również chęć wprowadzenia czternastej emerytury, ma nastąpić to jednak dopiero w okolicach listopada 2021 roku. O ile „trzynastkę” otrzymuje każdy, to w przypadku „czternastki” istotny będzie próg osiąganych dochodów. Według obecnych ustaleń będzie należała się tym emerytom i rencistom, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto, czyli 2415,44 zł netto.

Jak na razie w zakresie czternastej emerytury nie podano więcej szczegółów. Wiadomo jedynie, że oprócz progu dochodowego będą obowiązywały takie same warunki jak w przypadku normalnej i trzynastej emerytury, czyli staż pracy (minimum 20 i 25 lat kolejno dla kobiet i mężczyzn), wiek (minimum 60 i 65 lat) oraz posiadanie wymienionych powyżej uprawnień emerytalnych lub rentowych.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów