AKTUALNOŚCI

ULGA ODSETKOWA - KTO MOŻE Z NIEJ SKORZYSTAĆ?

13 MARCA 2019

Tym razem chcemy poruszyć temat związany z rozliczeniem podatkowym -PIT. Czy wiesz, czym jest ulga odsetkowa? Mogą z niej co prawda korzystać wyłącznie osoby fizyczne, które wzięły pożyczkę lub kredyt na mieszkanie w latach 2002 do 2006, ale jest to sprawa nadal aktualna. Zdobądź więcej informacji na ten temat.

ulga odsetkowa

Ulga odsetkowa – co to jest?

Ze wspomnianej ulgi odsetkowej podczas rozliczania podatku PIT mogą korzystać osoby fizyczne, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w naszym kraju i skorzystali z kredytu na mieszkanie od 2002 do 2006 roku. Pozwala ona podatnikowi na odliczenie od swojego dochodu, zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek od kredytu, wziętego na potrzeby związane z nieruchomościami. Tak możliwość pojawia się również w tym roku rozliczeniowym i według ustawy odliczanie to będzie możliwe do 2027 roku.

Prawo odliczeniowe przysługuje podatnikom wyłącznie do upływu terminu spłaty określonego kredytu lub pożyczki, ale nie dłużej niż do 2027 roku.

Dodatkowe warunki, które należy spełnić

Kolejne pytanie, które pojawia się w tej kwestii dotyczy szczegółowych warunków, które należy spełnić, aby skorzystać z ulgi odsetkowej. Najważniejszy warunek to wzięcie kredytu lub pożyczki na cel mieszkaniowe w przedziale czasowym od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2006, ten termin jest nieprzekraczalny. Mowa tutaj o wsparci finansowym udzielone przez banki lub Spółdzielczą Kasę Oszczędnościową. Z ulgi korzystamy w przypadku, gdy budowana nieruchomości została skończona nie wcześniej niż na początku 2002 roku.

Jeśli chodzi o rozbudowę lub budowę nieruchomości na cele mieszkalne ulga odsetkowa przysługuje, w momencie, gdy zakończenie inwestycji miało miejsce przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. 

Ulga podatkowa przysługuje również, gdy odsetki zostały rzeczywiście zapłacone a termin i wysokość wpłaty są udokumentowane w właściwy sposób, na podstawie dokumentów wystawionych przez instytucję, która udzieliła pożyczkę, na przykład bank.

Możliwość skorzystania z opisywanej ulgi dotyczy podatników nie korzystających z odliczenia od przychodu lub podatku wydatków, które zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Odsetki od jakiego kredytu można odliczyć?

Nie jesteś pewien czy wsparcie finansowego, z którego korzystałeś w podanym terminie spełnia wszystkie warunki, aby odliczyć odsetki? Oto lista kredytów i pożyczek, które można wziąć pod uwagę, gdy chcemy skorzystać z wspomnianej ulgi:

- kredyt na mieszkanie,

- kredyt gotówkowy lub pożyczka, która została wzięta na spłatę kredytu hipotecznego, czyli kredyt refinansowany,

- wsparcia finansowe, które mają na celu spłatę kredytu mieszkaniowego lub refinansowanego.

Chcesz porównać aktualne oferty kredytów hipotecznych? Skorzystaj z naszej porównywarki finansowej.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6405 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14945 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8540 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.