AKTUALNOŚCI

URLOP WYPOCZYNKOWY W 2020 - CO SIĘ ZMIENIŁO?

6 LUTEGO 2020

Kodeks pracy reguluje prawo osoby zatrudnionej do wypoczynku, a jedną z jego form jest urlop wypoczynkowy. W 2020 roku przepisy dotyczące urlopów nie ulegają zmianie, w związku z czym przysługuje one wszystkim zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w przedziale od 20 do 26 dni, zależnie od stażu pracy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile urlopu wypoczynkowego przysługuje Ci w 2020 roku oraz co z rozliczeniem zaległego urlopu z 2019 roku, to zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

urlop wypoczynkowy w 2020

Urlop wypoczynkowy – kto będzie miał 26 dni urlopu?

Zasady długości urlopu wypoczynkowego w ostatnich latach pozostają niezmienne i prezentują się następująco:

  •          20 dni urlopu – jeżeli staż pracy jest krótszy niż 10 lat;
  •          26 dni urlopu – jeżeli staż pracy wynosi 10 lat lub więcej.

Do stażu pracy wliczane są wszystkie dotychczasowe miejsca pracy oraz czas poświęcony na naukę. Jeżeli jesteś osobą po studiach magisterskich, to już pierwszego dnia pracy Twój staż wynosi 8 lat, w przypadku innych poziomów edukacji będzie wynosił natomiast:

  •          6 lat – szkoła policealna,
  •          5 lat – średnia szkoła zawodowa,
  •          4 lata – średnia szkoła ogólnokształcąca,
  •          3 lata – zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa.

Jeżeli po raz pierwszy zostałeś zatrudniony na umowę o pracę, wtedy nie otrzymujesz prawa do pełnego urlopu z początkiem świadczenia pracy. Z każdym kolejnym miesiącem będziesz zyskiwał prawo do dwunastej części pełnej puli dni urlopowych (czyli 20 lub 26 dni w zależności od posiadanego stażu).

Zaległy urlop wypoczynkowy w 2020 roku – do kiedy można go wykorzystać?

Chociaż w ostatnich latach pojawiło się trochę zamieszania wokół regulacji dotyczących urlopów w związku z nowymi projektami, to ogólne przepisy w tym zakresie jak na razie nie uległy zmianie. W efekcie, jeżeli nie wykorzystałeś w pełni urlopu z 2019 roku, to w 2020 masz czas do 30 września, aby to zrobić.

W przypadku gdybyś jednak nie pojawi się odpowiedni moment, aby wykorzystać w pełni urlopu wypoczynkowego, wtedy pracodawca musi wypłacić Ci rekompensatę w formie gotówkowej. Prawo takie uzyskuje się w momencie, gdy umowa o pracę jest rozwiązywana lub wygasa. Zgodnie z zapisami znajdującymi się w kodeksie pracy, nie ma możliwości wypłaty urlopu w formie pieniężnej jeżeli stosunek pracy nadal trwa – zamiast tego niewykorzystane dni przenoszone są na kolejny rok, tak jak opisano powyżej.

Do obliczenia ekwiwalentu stosuje się stawkę brutto wynagrodzenia dzieloną przez współczynnik obowiązujący dla danego roku oraz przez liczbę godzin jednego dnia pracy. Po otrzymaniu stawki godzinowej ekwiwalentu przemnaża się ją przez godziny niewykorzystanego urlopu, otrzymując ostateczną kwotę.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6219 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14511 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8292 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.