AKTUALNOŚCI

ZAPLANUJ BUDŻET DOMOWY NA 2020 ROK

21 STYCZNIA 2020

Styczeń to czas rozlicznych postanowień, również finansowych. Jest to doskonały moment, aby przyjrzeć się swoim wydatkom i zaplanować domowy budżet, co pozwoli zoptymalizować koszty, zwiększyć oszczędności oraz zobaczyć, ile tak naprawdę wydajesz. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek pozwalających lepiej zarządzać własnymi finansami i przygotować się na niespodziewane wydatki.

zaplanuj-budzet-na-2020-rok

Krok 1. Sprawdź swoje przychody oraz koszty

Przed zaplanowaniem budżetu na 2020 rok powinieneś sprawdzić, ile i na co wydawałeś w 2019, aby określić stałe koszty ponoszone regularnie. Odejmując je od Twoich przychodów (pochodzących głównie z comiesięcznej wypłaty) będziesz wiedział, ile środków pozostaje Ci do dalszej dyspozycji.

Koszty stałe, które ponosi większości z nas są bardzo zbliżone. Zaliczymy do nich podstawowe rachunki, w tym kredyty, opłaty za gaz, prąd, wodę, czynsz, Internet, abonament telefoniczny i telewizyjny, koszty paliwa, czy też wydatki na komunikację miejską. Kolejną grupę kosztów stanowić będą podstawowe wydatki konsumpcyjne – ustal, ile średnio w skali miesiąca przeznaczasz na zakupy spożywcze, jedzenie w restauracjach, czy też na szeroko rozumianą kulturę (wyjście do teatru, kina lub na koncert). Oczywiście pula wydatków konsumpcyjnych może być zmienna w każdym miesiącu, analizując jednak historię swojego konta będziesz w stanie określić uśrednioną wartość.

Załóżmy, że miesięcznie zarabiasz 3 tysiące złotych, Twoje stałe koszty miesięczne wynoszą 1500 złotych, a koszty konsumpcyjne około 800 złotych. Oznacza to, że do dyspozycji każdego miesiąca pozostaje Ci 700 złotych gotówki do zagospodarowania.

Krok 2. Sprawdź wydatki nieregularne

W momencie, kiedy udało Ci się określić, ile wynoszą Twoje uśrednione stałe miesięczne wydatki, postaraj się kontrolować wydawane nieregularnie i okolicznościowo koszty. Do takich zaliczają się między innymi wydatki na prezenty, przegląd i ubezpieczenie samochodu, wizyty u dentysty i lekarzy, remont mieszkania, urlop oraz zakup ubrań.

Podliczając tego typu wydatki w skali roku, możesz je następnie podzielić przez 12 i otrzymasz średnią wartość na każdy kolejny miesiąc. W naszym przykładzie załóżmy, że kwota miesięczna, którą otrzymałeś to 200 złotych, w efekcie nadal pozostaje Ci 600 złotych wolnej gotówki, która pozwoli przejść do kolejnego kroku, a mianowicie oszczędzania.

Krok 3. Oszczędzanie również należy planować

Jeżeli po podliczeniu wszystkich kosztów, nadal pieniędzmi to doskonale. Gdybyś natomiast znalazł się „pod kreską” nie powinieneś się przejmować. W takim przypadku dokładnie zweryfikuj swoje wydatki z 2019 roku i poszukaj możliwości ograniczenia wydatków.

Chcąc oszczędzać nawet symboliczną kwotę danego miesiąca pierwszą rzeczą, którą zrobisz po otrzymaniu wypłaty oraz opłaceniu rachunków powinno być jej przelanie na osobne konto (na przykład oszczędnościowe). Czekanie do końca miesiąca może być zgubne, gdyż bardzo często okazuje się, że środki, które chciałeś odłożyć zostały już wydane.

Krok 4. Zawsze kontroluj swoje finanse i bądź świadomy na co wydajesz

Problemem dziur w budżecie domowym często nie są zbyt niskie przychody lub zbyt wysokie koszty, ale niekontrolowane wydawanie. Jeżeli w każdym kolejnym miesiącu pieniądze przelewają się przez Twoje palce, a Ty nie wiesz gdzie się podziały, wprowadzenie dokładnych podsumowań i kategoryzacji poszczególnych wydatków może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dzięki temu zobaczysz, w którym miejscu warto i przede wszystkim można szukać oszczędności zapewniając sobie lepszą kondycję finansową w przyszłym 2020 roku.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.