AKTUALNOŚCI

ZEROWY PIT DLA MŁODYCH

4 WRZEŚNIA 2019

Z dniem pierwszego sierpnia 2019 roku w życie weszło nowe zwolnienie z opodatkowania wynagrodzenia w przypadku osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Jak wynika z informacji zawartych na stronie Ministerstwa Finansów, ulga dotyczy wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę i umowę zlecenie, gwarantując ulgę fiskalną dwóm milionom pracowników. Sprawdź, na czym dokładnie polega zerowy PIT dla młodych i jak należy się o niego ubiegać.

zerowy pit dla mlodych - co to jest

Możesz unikać opłaty podatku dochodowego

Każda osoba zatrudniona w ramach umowy zlecenie i umowy o pracę, której roczne przychody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego (85 528 zł) nie zapłaci podatku dochodowego PIT. W przypadku osób zarabiających więcej, dopiero nadwyżka zostanie objęta opodatkowaniem, według obowiązującej obecnie skali podatkowej. W bieżącym roku limit zwolnienia został ograniczony jednak do 35 636,67 zł, czyli 5/12 całego limitu rocznego. Wynika to z faktu, że ulga weszła w życie dopiero w sierpniu.

W przypadku osób zarabiających minimalną krajową, która w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto, miesięczny zysk w związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego wyniesie 133 zł (1592 zł brutto w skali roku). W przypadku osób zarabiających roczny limit pierwszego progu podatkowego, miesięczny zysk wyniesie natomiast 564 zł (6768 zł brutto w skali roku). Należy jednak pamiętać, że ulga dotyczy tylko podatku PIT i nie zwalania młodych pracowników z opłaty składek na NFZ oraz ZUS.

Złóż wniosek do swojego pracodawcy

W przypadku ulg naliczanych od pierwszego sierpnia 2019 roku, osoby poniżej 26 roku życia, które chcą od razu z nich skorzystać, muszą złożyć do pracodawcy osobisty wniosek, w celu zaprzestania poboru zaliczek na podatek. W innym razie wyrównanie (zwrot podatku) nastąpi w rozliczeniu rocznym, po złożeniu deklaracji podatkowej.

Zasady zmienią się jednak z dniem pierwszego stycznia 2020 roku. Wtedy zaliczki przestaną być pobierane automatycznie (bez konieczności wypełniania wniosku) do kwoty 85 528 zł). W życie wejdzie też wtedy zasada odwrotna – osoba poniżej 26 roku życia będzie mogła złożyć wniosek mówiący o comiesięcznym pobieraniu zaliczki na podatek. To płatnik powinien kontrolować jednak limit przysługujących mu zwolnień.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że nawet po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego, młody podatnik nadal może skorzystać z ulgi zmniejszającej podatek (do 8 tysięcy złotych dochodu powyżej progu 85 528 zł będzie mógł skorzystać więc jeszcze z braku opodatkowania).


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.