AKTUALNOŚCI

ZMIANY W PODATKACH - NOWE ZASADY

4 PAŹDZIERNIKA 2019

W przedziale czasowym od września 2019 do kwietnia 2020 zapowiedziano szereg zmian w obecnym prawie podatkowym, które dotkną nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby fizyczne. W życie wejdą nowe przepisy oraz obowiązki, które zaczną obowiązywać w najbliższym czasie, warto więc dowiedzieć się, jakie zmiany zostały zaplanowane oraz kogo będą bezpośrednio dotoczyć.

zmiany w podatkach

Zerowy PIT dla młodych oraz biała lista VATowców

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od sierpnia 2019 roku, osoby które nie ukończyły 26. roku życia są zwolnione z podatku dochodowego PIT. Według resortu finansów ulga podatkowa obejmuje 2 milionów młodych podatników, którzy w ujęciu rocznym nie przekroczyli pierwszego progu podatkowego (przychody do 85 528 zł). W zależności od wysokości zarobków, młode osoby na rynku pracy uzyskają dzięki temu miesięcznie dodatkowo od 133 do nawet 564 zł, zaoszczędzając rocznie około 7 tysięcy złotych.

1 września wystartowała również tak zwana „biała lista podatników VAT” pozwalająca sprawdzić przedsiębiorcom partnerów biznesowych oraz zmniejszyć ryzyko oszustw podatkowych. W efekcie każdy podatnik na własną rękę może sprawdzić status danego przedsiębiorstwa z wglądem do pięcioletniej historii.

Obniżka PIT do 17% i podniesienie kosztów uzyskania przychodu

W październiku 2019 roku zaplanowano natomiast obniżenie podatku dochodowego PIT z 18% do 17% w ramach pierwszego progu podatkowego. W efekcie osoba zarabiająca najniższą krajową zaoszczędzi rocznie 472 złote, natomiast odbierający przeciętne wynagrodzenie 732 złote.

Ta sama ustawa wprowadza jednocześnie wyższe koszty uzyskania przychodu, co odciąży część przedsiębiorców. Po wprowadzonych zmianach koszt uzyskania przychodu wyniesie około 250 złotych (obecnie 111,25 zł) oraz 300 złotych miesięcznie dla osób dojeżdżających (obecnie 139.06 zł).

Łączny koszt wprowadzonych zmian zmniejszy wpływy do budżety z tytułu podatków o niespełna 10 mld zł w skali roku.

Jakie zmiany szykują się w 2020 roku

W styczniu 2020 roku w życie wchodzą przepisy uniemożliwiające wystawianie paragonu bez podania NIPu, co więcej wprowadzone zostaną ułatwienia dotyczące rozliczenia z fiskusem. Podatnicy CIT i PIT dokonają płatności z poziomu jednego, indywidualnego rachunku bankowego, niezależnie od tego pod jaki urząd skarbowy się podlega.

W kwietniu 2020 roku wdrożony zostanie natomiast jednolity plik kontrolny VAT (JPK_VAT) – był on już dostępny wcześniej, sprawdził się jednak na tyle dobrze, że całkowicie zastąpi dotychczasowe deklaracje VAT, które mają zostać zlikwidowane.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.