AKTUALNOŚCI

ZMIANY W ROZLICZENIACH PODATKOWYCH W 2020 ROKU

11 LUTEGO 2020

2020 rok niezaprzeczalnie namiesza w dotychczasowym systemie rozliczeń podatkowych. Tematem numer jeden pozostaje mikrorachunek podatkowy, którego celem jest uproszczenie rozliczeń konsumentów i przedsiębiorców z fiskusem. Nie można zapominać również o wprowadzeniu pliku JPK_VAT zamiast dotychczasowych deklaracji VAT-7 i VAT-7K w przypadku działalności gospodarczej oraz konieczności zapłaty zobowiązań wyłącznie na rachunki bankowe znajdujące się na tak zwanej „białej liście”. Biznes nie będzie miał także możliwości wystawienia faktury na podstawie paragonu, na którym zabrakło NIPu.

zmiany w rozliczeniach podatkowych

Co to jest mikrorachunek ?

Do tej pory podatnik chcący uregulować swoje zobowiązania podatkowe VAT, CIT oraz PIT, przelewał je na rachunki bankowe urzędów skarbowych zgodnych ze swoim miejscem zameldowania, wykonywania działalności. Z dniem 1 stycznia 2020 roku aktywowane zostały jednak indywidualne mikrorachunki podatkowe, czyli numery przypisane każdemu płatnikowi na podstawie numeru PESEL i/lub numeru NIP. W związku z tym swoje zeznanie podatkowe za 2019 rok będziesz rozliczać już w oparciu o indywidualny mikrorachunek. Każdy podatnik musi samodzielnie wygenerować numer indywidualnego rachunku podatkowego na stronie podatki.gov.pl.

Plik JPK_VAT i biała lista

2020 rok to również rewolucja w zakresie podatku VAT. Dotychczasowe deklaracje podatkowe od towarów i usług przestaną obowiązywać, a zastąpi je zbiorczy plik JPK_VAT. W przypadku dużych przedsiębiorstw obowiązek zmiany systemu rozliczenia wchodzi w życie od 1 kwietnia 2020 roku, natomiast w przypadku pozostałych płatników od 1 lipca 2020 roku.

Jednocześnie podatnik będzie miał obowiązek weryfikacji numerów bankowych kontrahentów. W przypadku, gdy numer takowy nie znajduje się na „białej liście”, wtedy nie będzie możliwości zaliczenia przesłanych środków do kosztów uzyskania przychodu. Podatnik może zostać pociągnięty również do zbiorowej odpowiedzialności, w przypadku nieopłacenia przez kontrahenta zaległego podatku VAT.

NIP musi znaleźć się na paragonie

Kolejna zmiana dla przedsiębiorców dotyczy umieszczania numeru NIP na paragonach. Jeżeli paragon będzie pozbawiony tego numeru, wtedy przedsiębiorca nie będzie mógł stanowić podstawy do wygenerowania faktury, nawet jeżeli żądanie zostanie złożone w określonym przez ustawę terminie.

Nie można zapominać również o tym, że od końca ubiegłego roku obowiązuje obniżona stawka PIT w przypadku pierwszego progu podatkowego, którą zmniejszono z 18% do 17%.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6219 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14511 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8292 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.