DORADCA KLIENTA

5 SPOSOBÓW NA SPŁATĘ DŁUGÓW

27 MARCA 2020

Dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) pokazują, że suma zadłużeń Polaków wynosi już niemal 80 miliardów złotych. Jest ona wypadkową zarówno opóźnień w opłacaniu rachunków i rat za zakupy, jak i poważniejszych problemów finansowych. Jeżeli popadłeś w długi i masz problem ze spłatą zadłużenia, zapoznaj się z naszymi pięcioma sposobami na poprawę kondycji domowego budżetu. Musisz jednocześnie wiedzieć, że nie tylko Ty borykasz się z problemem zadłużenia – w Polsce dotyka on niemal 3 milionów osób.

sposoby na splate dlugow

Planowanie finansów osobistych

Biorąc różne wsparcia finansowe czy korzystając z rat, niepostrzeżenie możesz wpaść w spiralę zadłużeń. Weź pod uwagę, że korzystanie z nowych produktów, które oferuje Ci bank, nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Umowy z bankiem często zobowiązuję Cię do dodatkowych opłat, a  pomijanie dat spłaty raty kredytu czy pożyczki może prowadzić do dużej kwoty zadłużenia, z którą trudno sobie poradzić w krótkim czasie.  Zanim zaczniesz zaciągać kolejne chwilówki, aby spłacić wcześniejsze kredyty i pożyczki, powinieneś spokojnie przeanalizować swój domowy budżet, sprawdzić ile zarabiasz i ile wydajesz, szukając oszczędności, gdzie to tylko możliwe. Pamiętaj o złotej zasadzie, aby wydawać mniej niż zarabiasz. To prosty krok, który pomaga wielu osobom.

Tworzenie budżetu domowego oraz kontrola codziennych wydatków początkowo może sprawiać wiele trudności i pochłonie trochę czasu, ale bardziej świadome wydawanie pieniędzy w przypadku wielu osób okazuje się najszybszym sposobem na wyjście z finansowych problemów. Pomyśl o korzystaniu z aplikacji banku lub tworzenie plików z przychodami i wydatkami – będzie widział, gdzie ulokowane są Twoje zarobki.

Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym

Niestety może się okazać, że sama optymalizacja wydatków nie będzie wystarczającym działaniem. Wtedy warto rozważyć możliwość scalenia wszystkich pożyczek i kredytów w jedno, nowe zobowiązanie. Kredyty konsolidacyjne są popularną formą finansowania, ponieważ pomagają dłużnikom wynegocjować nowe warunki spłaty, rozłożyć raty w dłuższym okresie i osiągnąć łącznie niższe miesięczne opłaty. Jeżeli możesz zabezpieczyć kredyt konsolidacyjny nieruchomością, bank może zaproponować Ci korzystniejsze warunki spłaty Twojego zadłużenia.

Kontakt z wierzycielem i próba zawarcia ugody

Zazwyczaj, gdy ktoś popada w długi unika kontaktu z wierzycielem, osobą lub firmą, której zalega z płatnościami. Należy jednak pamiętać, że wierzycielowi zależy na odzyskaniu środków, często jest, więc w stanie pójść na pewne ustępstwa. Bierność ze strony dłużnika na pewno nie jest tutaj dobrym rozwiązaniem i może doprowadzić ostatecznie do przeniesienia sporu na wokandę sądową lub do zaangażowania w proces odzyskiwania należności komornika.

Szukaj sposobów na spłatę długów u profesjonalistów

Gdy sprawa Twojego zadłużenia trafiła już do sądu, warto poszukać pomocy ze strony profesjonalistów. Prawnik lub doradca finansowy pomogą Ci grać na zwłokę i wydłużyć czas niezbędny na pozyskanie środków lub wynegocjować obniżenie łącznej wysokości zadłużenia.

Upadłość konsumencka jako krok ostateczny

Piątym i ostatecznym krokiem w walce z osobistym zadłużeniem często jest upadłość konsumencka. Jeżeli sąd nie uzna, że zadłużenie jest wynikiem rażącego niedbalstwa lub umyślnych działań, wtedy może opiniować porozumienie pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem – kasację części długu, możliwość zachowania elementów majątku oraz rozłożenie zobowiązań na dłuższy okres spłaty.

W innym przypadku majątek może zostać całkowicie przejęty przez syndyka, który będzie nim rozporządzał w celu spłaty wierzycieli, konsument uwalnia się jednak całkowicie od dotychczasowych długów.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów