DORADCA KLIENTA

CO TO JEST PROCENT SKŁADANY?

5 LIPCA 2018

Chcesz założyć lokatę oszczędnościową bądź zmienić obecną na bardziej korzystną? Rozważasz wzięcie kredytu hipotecznego? Dopiero zaczynasz zgłębiać wiedzę finansową? Dowiedz się, co to jest procent składany, w jakich przypadkach się go stosuje i czy jest to rozwiązanie korzystne dla Ciebie.

co to jest procent skladany

Procent składany – podstawowe informacje

Procent składy jest jednym ze sposobów oprocentowania wkładu finansowego. Odsetki za konkretny czas są doliczane do naszego wkładu finansowego. Podlegają one kapitalizacji. Procent składany jest stosowany przede wszystkim do obliczani kapitału posiadanego na lokacie po określonym okresie. Zastosowanie tego rodzaju oprocentowania, zapewnia szybszy wzrost wartości kapitału niż gdy decydujemy się na procent prosty.

Czy to się opłaca?

Jeśli oszczędzasz, inwestujesz lub pożyczasz, procent składany może działać na Twoją korzyść. Jeżeli jesteś dłużnikiem, niestety sytuacja będzie odwrotna. Albert Einsten wygłosił bardzo znaną myśl nawiązującą do naszego tematu - „Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”. Chcemy, aby nasi czytelnicy należeli do tej pierwszej grupy. Dlatego pokrótce postaramy się Wam objaśnić tę kwestię.

Konto oszczędnościowe, na którym obowiązuje procent składamy, może przynieść znacznie więcej korzyści niż konto z procentem prostym. Większe różnice będę odczuwalne przy wyższym oprocentowaniu. Jeśli jesteś w stanie więcej zainwestować – więcej zyskasz.

Jak obliczyć kapitalizację odsetek

Jak wspominaliśmy, w przypadku procentu składanego odsetki podlegają kapitalizacji. Obliczyć go można w następujący sposób. Po pierwszym roku od założenia lokaty, bank nalicza odsetki od kapitału i dodaje je do puli. W kolejnym okresie rozliczeniowym klient otrzyma nie tylko odsetki od pierwotnego kapitału, ale również od wcześniej uzyskanych odsetek. Pamiętaj, czym krótszy i częstszy okres kapitalizacji, tym większy zysk.

Wzór na obliczeni procentu składanego

Kapitał końcowy = kapitał początkowy * (1+ oprocentowanie)^ ilość okresów rozliczeniowych

Kiedy należy uważać

W Polsce nasze opłacić tzw. podatek od zysków kapitałowych. Jest to w tej chwili aż 19%. Płacimy go od uzyskanych przychodów. Warto wziąć pod uwagę inflację oraz deflację, która może wpłynąć na nasze inwestycje. Procent składany najmniej korzystnie wypada w przypadku kredytu hipotecznego. Banki często oferują taką opcję. Pamiętaj jednak, że to nie jest rozwiązanie korzystne dla kredytobiorcy.

Porównaj kredyty hipoteczne!

Sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane. Zachęcamy do zgłębiania swojej wiedzy szczególni, jeśli planujemy zainwestować w jakieś działania większą sumę.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6516 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15204 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8688 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.