DORADCA KLIENTA

JAK UNIKNĄĆ DZIEDZICZENIA DŁUGÓW?

11 WRZEŚNIA 2019

Krewni mogą zostawić nam w spadku nie tylko majątek, ale również długi. W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów i ograniczyć odpowiedzialność za zobowiązania spadkodawcy? W tym celu niezbędne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia do 6 miesięcy od śmierci lub ujawnienia treści testamentu.

dziedziczenie dlugow

Warto podjąć odpowiednie działania prawne

Według prawa obowiązującego w Polsce spadkobierca ma 6 miesięcy od śmierci krewnego lub zapoznania się z treścią testamentu, aby zrzec się spadku, w tym długów. Jeśli nie odbędą się odpowiednie procedury. W innym przypadku nastąpi dziedzicznie, również zadłużeń.

Składając wniosek, nie rezygnujemy jednak z samych długów, ale odrzucamy cały spadek. Jednocześnie powoduje to, że miejsce w kolejce do spadku zajmują tak zwani zstępni, czyli osoby z najbliższej rodziny (w tym dzieci i wnuki). Jeżeli nie chcemy jednak narażać ich na niepotrzebne nieprzyjemności, warto wtedy skorzystać z możliwości przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wszelkie wnioski dotyczące spadku powinny być składane przed notariuszem lub bezpośrednio przed sądem, a spadkobierca, który odrzucił swoje prawa do przejęcia spadku traktowany jest tak jakby nie dożył do czasu jego otwarcia.

Zasadnicza różnica w tym przypadku polega na tym, że długi spadkodawcy spłacamy jedynie do wysokości majątku przekazanego w spadku. Przykładowo, jeżeli wartość pasywów (zobowiązań) wynosiła 300 tysięcy złotych, a łączna wartość majątku 100 tysięcy złotych, to spadkobierca będzie musiał spłacić tylko trzecią część łącznego zadłużenia. Co jednak w przypadku gdy dług jest zbyt wysoki i przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie będzie nas interesowało?

Pamiętaj, aby Twoi krewni również zrezygnowali ze spadku

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, odrzucając spadek nie pozbywasz się problemu całkowicie, gdyż zobowiązania mogą przejść na zstępnych, na przykład Twoje dzieci. W związku z tym powinieneś zadbać, aby zstępni również złożyli wniosek o odrzucenie swoich praw do spadku w okresie 6 miesięcy od ustalenia nowego kręgu dziedziców.

Należy jednocześnie zauważyć, że w przypadku małoletnich spadkobierców spadek zawsze jest nabywany z dobrodziejstwem inwentarza, w związku z czym składanie osobnego oświadczenia nie jest konieczne. Sprawa podobnie wygląda w przypadku gdy jeden ze spadkobiorców złoży już wniosek dotyczący dobrodziejstwa inwentarza – wtedy odnosił będzie się również do wszystkich pozostałych spadkobierców.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.