DORADCA KLIENTA

JAK UNIKNĄĆ ZAJĘCIA KOMORNICZEGO?

19 SIERPNIA 2019

W momencie, gdy komornik wkracza do egzekucji długu, wtedy sytuacja staje się bardzo poważna. Oznacza to, że dłużnik nie wykorzystał w międzyczasie sposobów bardziej polubownego rozwiązania sprawy i teraz może grozić mu zajęcia konta bankowe, wynagrodzenia i majątku. Komornicy muszą działać jednak zgodnie z literą prawa, w związku z tym w niektórych przypadkach można uniknąć zajęć komorniczych. Sprawdź, w jakich!

zajecia komornicze

Czy komornik może zająć konto bankowe i Twoją wypłatę?

Komornik przystępując do egzekucji zadłużenia, chce dowiedzieć się, jak wysoka jest Twoja pensja oraz jakie środki zgromadziłeś na kontach bankowych. Ma prawo zwrócić się do pracodawcy zadłużonej osoby, w celu ujawnienia zarobków z ostatniego kwartału i nakazać mu przekazywanie części z tej kwoty automatycznie wierzycielowi lub samemu komornikowi.

Czy komornik może zająć alimenty?

Należy jednak pamiętać, że komornik nie ma prawa zająć więcej niż połowy wynagrodzenia, a w przypadkach długów alimentacyjnych maksymalnie 60% całego uposażenia. Całkowitej ochronie podlegały będą natomiast osoby, których pensja nie przekracza minimalnej stawki wynagrodzenia, a więc 2250 zł brutto (w 2019 roku). Jeżeli dłużnik pracuje jednak na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, wtedy komornik ma prawo przejąć całą kwotę i to dłużnik musi udowodnić, że uzyskuje z ich tytułu jedyne środki do życia.

W kwestii innych środków finansowych zgromadzonych na kontach bankowych ochronie przysługują środki do wartości około 15 tysięcy złotych (równowartości trzech miesięcznych średnich krajowych). Oszczędności powyżej tej kwoty mogą zostać natomiast z automatu zajęte.

Jakie prawa przysługują dłużnikowi?

Jeżeli komornikowi nie uda się zabezpieczyć niezbędnych środków z wynagrodzenia i oszczędności, wtedy przejdzie do egzekucji majątku. Ogólnie rzecz biorąc może przejąć każdy z wartościowych przedmiotów, nie ma jednak prawa zajmowania narzędzi pracy, odznaczeń, dokumentów oraz odzieży.

W przypadku gdy nie zgadzasz się z faktem zajęcia komorniczego, powinieneś skierować wniosek do sądu o uchylenie decyzji o takowej egzekucji. Rozwiązanie to jest odpowiednie w momencie gdy komornik ściga Cię z tytułu długów, których nie zaciągałeś lub gdy kwestionujesz wysokość sumy egzekucji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości , czy komornik może zająć Twoje konto bankowe, złożyć na niego skargę. Warto się jednak pospieszyć, gdyż będziesz miał na to zaledwie tydzień od zajęcia konkretnego elementu majątku lub kwoty znajdującej się na Twoich rachunkach bankowych.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.