DORADCA KLIENTA

JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE ZA OPÓŹNIONY LOT?

11 LIPCA 2019

Na mocy prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej pasażerom linii lotniczych przysługuje nawet do 600 euro odszkodowania w przypadku opóźnionego lotu. Sprawdź, kiedy możesz starać się o odszkodowanie i w jaki sposób można je wyegzekwować od przewoźnika, którego lot był opóźniony o co najmniej 3 godziny.

odszkodowanie za opozniony lot

Kiedy możemy uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Europejskie prawo dosyć jasno i szczegółowo określa sytuacje, w których pasażer linii lotniczych ma prawo uzyskać odszkodowanie wynoszące nawet 600 euro w związku z opóźnionym lotem.

Warunki do uzyskania odszkodowania:

  •   - Dotarcie do miejsca docelowego miało miejsce co najmniej 3 godziny później niż zakładano;
  •   - Odprawa odbyła się zgodnie z czasem (około 45 minut przed odlotem);
  •   - Opóźnienie dotyczy lotu, który odbył się w okresie ostatnich trzech lat;
  •   - Za opóźnienie nie odpowiadają warunki naturalne (wichura, deszcz lub burza) a problemy linii lotniczej (na przykład problemy techniczne);
  •   - Lot miał miejsce na terenie Unii Europejskiej (start i lądowanie w jednym z krajów unijnych) – dotyczy jedynie linii lotniczych z siedzibą w jednym z krajów unijnych.

Osobną kwestią pozostaje wysokość wypłaconego odszkodowania. Najmniejsza kwota, jaką można uzyskać to 250 euro, w przypadku gdy opóźnienie nie wynosiło więcej niż 4 godziny, a lot odbywał się do destynacji oddalonej o maksymalnie 1500 kilometrów.

Szczegółowy rozkład prezentuje poniższa tabelka:

3 - 4 godziny opóźnienia

Ponad 4 godziny opóźnienia

Samolot nie dotarł do miejsca docelowego

Odległość między jednym i drugim lotniskiem

250€

250€

250€

Wszystkie loty do 1500 km 

400€

400€

400€

Loty na terenieUE przekraczające 1500 km

400€

400€

400€

Loty poza terenem UE pomiędzy 1500 km i 3500 km

300€

600€

600€

Loty poza terenem UE  przekraczające 3500 km

Źródło: Opracowanie własne na podstawie WE 261/2004

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie?

opozniony lot

Chcąc złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot należy posiadać kartę pokładową lub inny dokument, który potwierdza rezerwację miejsca na dany przelot. Warto wyposażyć się również w zdjęcia lub zrzuty ekranu informacji albo wiadomości od przewoźnika potwierdzających, że lot jest opóźniony.

Musisz pamiętać, że każda linia lotnicza posiada inne wymogi co do dokumentów, które należy złożyć ubiegając się o odszkodowanie. Jeżeli czegoś zabraknie w Twoim wniosku, wtedy zostanie odrzucony przez linię lotniczą lub czas jego procedowania będzie trwał bardzo długo. Między innymi dlatego pasażerowie często korzystają z serwisów online, które zajmują się złożeniem wniosku w ich imieniu (pobierając za to niewielką prowizję od uzyskanego odszkodowania).


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6405 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14945 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8540 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.