DORADCA KLIENTA

JAK WYGLĄDAJĄ LICYTACJE KOMORNICZE?

23 STYCZNIA 2020

Chociaż licytacje komornicze budzą wiele kontrowersji, to są jednym z podstawowych zadań komornika. Musisz jednak wiedzieć, że są ostatecznością i zanim do nich dojdzie miejsce ma długi proces następujących po sobie działań. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany kupnem licytowanego majątku, czy też dłużnikiem, nad którym zawisło ryzyko komorniczej licytacji, powinieneś poznać dokładny przebieg tego procesu.

licytacje komornicze

Co może stanowić przedmiot licytacji komorniczej?

W ramach licytacji komornik może dokonać sprzedaży nieruchomości lub ruchomości należących do dłużnika w celu pozyskania środków na spłatę jego zobowiązań. Nabywcą w tym przypadku zostaje podmiot lub osoba, która zaoferuje najwyższą kwotę, a informacje o licytacji, jak i sama licytacja muszą być publiczne – w związku z tym każdy może wziąć w nich udział.

W ramach ruchomości, które najczęściej trafiają pod młotek komornika wyróżnia się biżuterię, meble, odzież, pojazdy, sprzęt RTV, AGD oraz komputerowe, dzieła sztuki, czy też zegarki. Jeżeli chodzi o nieruchomości to będą to przede wszystkim domy, mieszkania, miejsca postojowe i garaże, grunty, hale i magazyny oraz lokale użytkowe znajdujące się w posiadaniu dłużnika.

Przed licytacją komorniczą, komornik może zając składowe części majątku dłużnika w celu pokrycia zobowiązań, w tym część jego ruchomości (wymienionych powyżej), wynagrodzenia za wykonywaną pracę lub środki zgromadzone na rachunkach bankowych.

Wszczęcie postępowania komorniczego, a egzekucja

Jeżeli komornik zdecydował się na wystawienie części majątku dłużnika na licytacji, to zazwyczaj wyczerpały się wszystkie inne środki i sposoby spłaty zadłużenia. Proces wygląda zazwyczaj następująco:

    •          Komornik zajmuje dochody lub oszczędności, na przykład część comiesięcznej wypłaty;
    •          Jeżeli zajęcie dochodów jest niemożliwe, komornik będzie próbował pozyskać środki poprzez zajęcie materialnych części składowych majątku oznaczając je specjalnym stemplem. Dłużnik może z nich korzystać do czasu licytacji;
    •          W momencie dokonania zajęcia komornik po raz kolejny wzywa dłużnika do uregulowania zobowiązań w przeciągu następnych dwóch tygodni. Jeżeli wezwanie pozostanie bez reakcji, otwiera to drogę do rozpoczęcia licytacji;
    •          Komornik i sąd ogłaszają termin licytacji oraz miejsce, w którym się odbędzie, a informacje na ten temat muszą zostać podane do wiadomości publicznej. Chcący wziąć udział w licytacji muszą wnieść wadium, będące określoną suma pieniężną;
    •          Sama licytacja prowadzona jest przez komornika, nadzoruje ją jednak sędzia, a przedmiot licytacji zawsze posiada początkową, wywoławczą cenę, która nie może być niższa niż 75% szacunkowej wartości licytowanego majątku. W przypadku drugiego terminu licytacji cena wywoławcza spada do 66 %.

Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6594 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15386 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8792 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.