DORADCA KLIENTA

KWOTA WOLNA OD ZAJĘCIA KOMORNICZEGO W 2019 ROKU

13 SIERPNIA 2019

Wiele osób szuka szczegółowych informacji na temat zajęć komorniczych i pracy komorników. W tym artykule chcemy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2019 roku. Dowiecie się również, czy dodatkowe wsparcie finansowe pochodzące z Programu 500 Plus podlega egzekucji.

kwota wolna od zajecia komorniczego

Jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęć komorniczych w Polsce co roku ulega zmianie. Jest to związane ze wzrostem płacy minimalnej.  W tej chwili wynosi ona 2250 zł brutto, czyli 1633, 78 zł netto. Jest to suma, którą powinna mieć do dyspozycji, każda pracująca osoba, a co za tym idzie, komornik nie może jej zająć. Wolna od zajęcia komorniczego jest, więc minimalna kwota wynagrodzenia.

Co w przypadku osób, które zarabiają więcej? Komornik może zająć do 50% Twojego wynagrodzenia, zachowując podany wcześniej limit. Kwota, która może być zajęta Twoim koncie bankowym komornik jest, zatem uzależniona od Twoich zarobków i co miesiąc może ulegać zmianie.

Jak wynika z wyżej podanych informacji, dłużnikom, którzy zarabiają kwotę minimalną, komornik nie może zabrać żadnych pieniędzy. To prawo nie dotyczy jednak dłużników alimentacyjnych, którym potrącić można 60% pensji minimalnej. Warto również wspomnieć, że komornik na rachunku bankowym dłużnika powinien zostawić 75 % minimalnego wynagrodzenia, czyli 1687, 50 złotych.

Czy komornik może zająć konto, gdy pracuję na umowę zlecenie?

Limity, o których wspominaliśmy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracownicy posiadający umowę zlecenie lub umowę o dzieło znajdują się w innej sytuacji. Takim osobom komornik może zająć całość wynagrodzenia, nie istnieją wyraź regulacje dotyczące umów cywilnoprawnych. Można jednak chronić się przed zajęciem wszystkich środków. Zadłużony musi udowodnić, że są to środki, które utrzymuje regularnie i są mu niezbędnie potrzebne do utrzymania się.

Czy komornik może zająć alimenty i wsparcie z Programu 500 Plus?

W tym przypadku w 2019 roku nic się nie zmieniło. Wolne od zajęcia komorniczego są wszelkie świadczenia socjalne, czyli:

- alimenty,

- wsparcie z Programu 500 Plus,

- świadczenia socjalne.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy wyczerpująco na pytanie, jak jest kwota wolna od zajęć komorniczych i które świadczenie nie podlegają egzekucji.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.