DORADCA KLIENTA

LICYTACJA KOMORNICZA - CO WARTO WIEDZIEĆ

28 LUTEGO 2020

Zajęcie mienia przez komornika i wystawienie na licytacji komorniczej zawsze jest krokiem ostatecznym, stosowanym w momencie, gdy wyczerpały się wszystkie inne środki wyegzekwowania od dłużnika spłaty zobowiązania i nic nie wskazuje na to, że ten posiada lub wkrótce uzyska taką możliwość. Pod przysłowiowy młotek komorniczy mogą trafić drogie przedmioty, maszyny oraz samochody oraz nieruchomości, w tym domy, garaże oraz grunty. Przebieg licytacji komorniczej opisaliśmy w tym artykule. Znajdziesz w nim wiele informacji dotyczącym tego, jak temu zapobiec.

licytacja komornicza

Kto może wziąć udział w licytacji komorniczej?

Informacja o licytacji elementów majątku dłużnika powinna być publicznie dostępna, a udział w niej mogą wziąć te osoby (i podmioty prawne), które wpłacą wcześniej określoną wysokość wadium. Ta będzie uzależniona przede wszystkim od wartości i rodzaju licytowanego majątku.

Oprócz tego osoba chcąca licytować przejęte przez komornika ruchomości lub nieruchomości, musi uiścić tak zwaną rękojmię, czyli poręczenie wynoszące 10% wartości licytowanych dóbr. Rękojmia jest następnie oddawana uczestnikom licytacji, a w przypadku zwycięzcy pokrywa już część kosztów wylicytowanej nieruchomości lub ruchomości. Licytacja odbywa się na standardowych zasadach, wygrywa ją więc uczestnik, który zaproponuje najwyższą kwotę.

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że w licytacji komorniczej, jako w pełni publicznym wydarzeniu, uczestniczyć może każdy zainteresowany. Uiszczeniu wadium i rękojmi jest jedynie wymagane w przypadku aktywnych uczestników, biorących udział w licytacji.

Jak wygląda proces licytacji komorniczej w praktyce?

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem aukcji (lub wcześniej), komornik publikuje obwieszczenie zawierające informacje o miejscu i godzinie licytacji, oznaczeniu sprzedawanego dobra (w przypadku nieruchomości będzie to jej lokalizacja, przeznaczenie, dane dłużnika oraz numer księgi wieczystej), szacowanej wartości i cenie wywoławczej, wysokości wymaganego wadium oraz czasie i miejscu, w których przed licytacją można obejrzeć daną ruchomość lub nieruchomość.

W trakcie pierwszej licytacji cena wywoławcza wynosi ¾ wartości dobra, gdyby nie udało się wyłonić zwycięzcy, to podczas drugiej cena wywoławcza spada do 2/3. Licytacje odbywają się drogą ustną, a minimalna wartość kolejnej oferty nie może być mniejsza niż 1% ceny wywoławczej (po zaokrągleniu do sumy w pełnych złotówkach).

Aukcję nadzoruje sędzia, który potwierdza jej prawidłowy przebieg (przyjęcie przybicia). Gdy decyzja uzyskuje moc prawną, a nowy właściciel ureguluje sumę aukcji, wtedy staje się pełnoprawnym posiadaczem wylicytowanego majątku.

Jak szukać informacji o licytacjach komorniczych?

Komornik o licytacjach musi informować w sądach i urzędach gminy na tablicach ogłoszeń, jeżeli nie chcesz się jednak fatygować do nich osobiście, to możesz sprawdzić informacje o licytacjach w Twoim rejonie na stronie internetowej.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8793 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20517 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11724 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.