DORADCA KLIENTA

NA CZYM POLEGA ZWROT PODATKU ZA PRACĘ ZA GRANICĄ?

20 LISTOPADA 2018

Co roku około 2 miliony Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych, co dotyczy prac sezonowych i dłuższych pobytów poza granicami kraju. Niezależnie od tego czy przychody pochodzą z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, czy innego kraju, podatnik musi pamiętać o obowiązku rozliczenia się z zagranicznym, jak i polskim fiskusem. W tym pierwszym przypadku zazwyczaj przysługuje prawy do zwrotu nadpłaconego podatku.

na czym polega zwrot podatku

Wnioskowanie o zwrot nadpłaty podatku

Pracując za granicą, Polscy pracownicy mogą skorzystać z ulg podatkowych lub kwot wolnych od podatku. Zazwyczaj nie są one wykazywane w trakcie krótkiego okresu świadczenia pracy, ale podsumowywane dopiero pod koniec roku lub w rocznej deklaracji podatkowej. W efekcie zaliczki, które zagraniczny pracodawca opłacał na rzecz swojego pracownika mogą przekraczać rzeczywistą kwotę podatku (ze względu na wspomniane ulgi). Po powrocie do Polski warto pozyskać informacje o możliwości uzyskania zwrotu – szczególnie, że w grę w wielu przypadkach wchodzą relatywnie duże kwoty.

Podstawą do ubiegania się o zwrot jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej, że podatek został rzeczywiście zapłacony. Pracodawca ma obowiązek jej wystawienia i można się ubiegać o to osobiście, większość osób korzysta jednak z ofert firm specjalizujących się w zwrotach podatkowych na rzecz swoich klientów, obliczając również należną kwotę.

Oczywiście w każdym kraju procedura może wyglądać inaczej ze względu na różne prawa podatkowe – w wielu przypadkach zwrot przysługuje jednak nawet do kilku lat wstecz. W Holandii i Wielkiej Brytanii jest to okres pięciu lat, w Irlandii i Stanach Zjednoczonych trzech, a w Niemczech dwóch. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia zwrot podatku, o który wnioskują polscy pracownicy zagranicą to około 3 000 złotych.

Zwrot podatku w przypadku braku odpowiednich dokumentów?

Doświadczenie życiowe pokazuje, że osoby chcące ubiegać się o zwrot podatku często nie posiadają żadnych potwierdzeń występowania stosunku pracy, czy też opłacenia podatku. W tym przypadku istnieje furtka umożliwiająca wnioskowanie o zwrot, niezbędne jest jednak podanie jak największej ilości informacji na temat wykonywanej w przeszłości pracy – okres, zarobki, dokładne dane pracodawcy oraz charakter pracy.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile może wynieść zwrot podatku zagranicznego, warto skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Oczywiście wartości będą przybliżone, zorientujesz się jednak czy gra jest warta przysłowiowej świeczki i czy powinieneś skontaktować się z firmą pomagającą w odzyskaniu należnych Ci pieniędzy.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.