DORADCA KLIENTA

WSZYSTKO O UBEZPIECZENIU MIESZKANIA

13 LUTEGO 2020

Dom lub mieszkanie to jedna z najważniejszych inwestycji dla wielu osób. Tego typu nieruchomość często jest traktowana jako kapitał. W związku z tym, że mieszkanie jest dla nas niezwykle cenne zarówno od strony materialnej i sentymentalnej, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Ubezpieczenia nieruchomości mogą zawierać w sobie jednak nawet kilkadziesiąt zdarzeń losowych i różne wyłączenia, w efekcie czego oferty ubezpieczycieli w tym zakresie często nie są czarnobiałe i warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o polisie na mieszkanie.

wszystko o ubezpieczeniu twojego mieszkania

Jak czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia?

Często zdarza się tak, że właściciel nieruchomości zgłasza się do firmy ubezpieczeniowej, która odrzuca wniosek o wypłatę odszkodowania tłumacząc się zbyt wąskim zakresem ochrony. Musisz pamiętać, że jeżeli postanowisz na najtańszą składkę i podstawowy pakiet, wtedy zazwyczaj ubezpieczone będą mury Twojego mieszkania, a nie to co znajduje się w środku. Za wszystkie dodatkowe opcje – takie jak na przykład ochronę przed kradzieżą, powodzią lub innym zdarzeniem losowym – będziesz musiał osobno zapłacić.

Nawet  najatrakcyjniejszy pakiet i najwyższa składka ubezpieczeniowa nie są jednak gwarantem pełnej ochrony mienia. Właśnie dlatego należy dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w których ubezpieczyciele pozwalają sobie wyłączać pewne zdarzenia oraz przedmioty spod swojej odpowiedzialności. Ich lista będzie zależna od ubezpieczyciela oraz rodzaju podpisywanej umowy, doświadczenie pokazuje jednak, że pojawiają się na niej często te same pozycje. Firma pożyczkowa może odmówić wypłaty odszkodowania na przykład, gdy ktoś ukradnie Ci: złoto w sztabach, wartościowe przedmioty, które były niewłaściwie zabezpieczone, mienie trzymane na tarasie, itd. Ubezpieczenie przed powodzią lub zawilgoceniem ścian może okazać się nieskuteczne, jeżeli nieruchomość znajduje się na terenie zalewowym.

W OWU znajdują się również zapisy mówiące o franszyzie – ubezpieczalnia zabezpiecza się przed wypłatą odszkodowania, jeśli strata nie przekracza minimalnego pułapu, na przykład 100 zł w przypadku kradzieży sprzętu elektronicznego. Innym zapisem, o którym często nie wiedzą klienci, jest również okres karencji – ubezpieczyciele mogą nie uznać konkretnej szkody przez początkowy okres obowiązywania umowy (na przykład szkody wywołane powodzią mogą zostać nieuznane przez pierwszy miesiąc od zawarcia polisy).

Jak zwiększyć szansę na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania?

Część ubezpieczycieli w polisach dotyczących nieruchomości dokładnie określa standardy, jakie muszą zostać spełnione, na przykład w zakresie monitoringu, alarmu, drzwi wejściowych lub wartości nieruchomości.

Chcąc zwiększyć swoje szanse na uzyskanie ubezpieczenia powinieneś pamiętać o kilku następujących czynnościach:

  •          zbieraj paragony za zakupione wartościowe rzeczy;
  •          rób zdjęcia paragonów oraz elementów składowych majątku;
  •          zgłaszaj do ubezpieczalni zakup wszelakich drogich przedmiotów, w których posiadanie wszedłeś w trakcie obowiązania umowy;
  •          dbaj o dobrą kondycję komina, dachu i rynien w przypadku domu (przeglądy techniczne);
  •          miej pewność, że posiadasz odpowiednią liczbę i standard zamków w drzwiach wejściowych.

Ubezpieczenie nieruchomości bazuje często na długich i skomplikowanych umowach, zapoznanie się z ich treścią pozwoli Ci jednak dokładnie określić, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jeśli szukasz korzystnej polisy, skorzystaj z naszej porównywarki finansowej i znajdź najlepsze oferty firm ubezpieczeniowych.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6240 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14560 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8320 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.