FINANSE A MOTORYZACJA

CZY OPŁACA SIĘ WYNAJMOWAĆ SAMOCHÓD NA MINUTY?

19 LISTOPADA 2018

Pierwsze formy usługi car-sharingu, czyli wspólnego użytkowania samochodów osobowych rozwijały się już w latach 50-tych zeszłego wieku. Rentowne i popularne systemy zaczęły działać w Stanach Zjednoczonych, jednak dopiero w ostatnich latach obserwujemy ich rosnącą popularność w Europie, a także w Polsce. Popularne „auta na minuty” rozsiane po ulicach dużych polskich miast może wypożyczyć każdy posiadający aplikację w swoim smartfonie z podpiętą kartą płatniczą. Czy car-sharing może być alternatywą dla własnego samochodu i czy takie rozwiązanie się opłaca?

czy oplaca sie wynajmowac samochod

Samochód na minuty - płacisz za czas i odległość

Podobnie jak w przypadku usług taksówkarskich, siadając za kierownicą samochodu będącego częścią programu car-sharingu, użytkownik płaci zazwyczaj za czas jazdy oraz odległość. Stawki są zdecydowanie niższe niż w typowych firmach przewozowych, czy jednak samochodów na minuty może całkowicie zastąpić własne auto?

Posługując się przykładem jednego z operatorów działających na polskim rynku, oferującej swoje samochody w modelu free-floating, pozwalającym zostawić i odebrać samochód w dowolnym miejscu (zazwyczaj w wyznaczonej strefie obejmującej zdecydowaną większość danego miasta), można porównać koszty eksploatacji własnego samochodu jak i regularnego korzystania z car-sharingu.

Rezygnacja z kupna auta na własność pozwala oszczędzić sporo kosztów – związanych na przykład z ubezpieczeniem, eksploatacją, czy też tankowaniem. Z drugiej strony, jeżeli kierowca chce wybrać się w dłuższą podróż poza miasto, wtedy car-sharing nie przyjdzie z pomocą. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku osób, które na co dzień nie potrzebują samochodu, gdyż korzystają z komunikacji miejskiej (dobrze rozwiniętej w dużych miastach) i pojazd jest im potrzebny sporadycznie (podczas większych zakupów, rodzinnej imprezy, czy też wycieczki z dziećmi).

Oczywiście należy pamiętać, że pula pojazdów w danym mieście jest ograniczona. W związku z tym nie zawsze samochód będzie dostępny w niedużej odległości od miejsca zamieszkania – kilkukilometrowy spacer do pierwszego wolnego auta z całą pewnością zmniejsza komfort regularnego przemieszczania się samochodami na minuty.

Rentowność w Polsce dopiero przyjdzie?

W Polsce działa kilka firm, które zajmują się taka działalnością: Traficara, Panek Car Sharing, czy 4Mobility. Ich przedstawiciele zgodnie podają, że rynek car-sharningu w Polsce dopiero kiełkuje i nie jest rentownym biznesem. Palma pierwszeństwa w największych miastach nad Wisłą może jednak zagwarantować w kolejnych latach zdobycie swojego rodzaju monopolu na lokalnym rynku.

Przykład Krakowa i Warszawy pokazują, że ludzie z car-sharingu korzystają chętnie i regularnie, a flota samochodów z początkowych kilkudziesięciu zwiększyła się już do ponad kilkuset. Jeżeli auto jest Ci potrzebne sporadycznie, warto pomyśleć o Traficarze, nawet jako o alternatywie dla taksówki.

Jeśli interesuje Cię kupno samochodu, ale potrzebujesz wsparcia w postaci kredytu, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki finansowej, z pewnością ułatwi Ci działania.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.